Monimutkainen Uni
Kyllä tämä nukkuminenkin on niin oma tieteenlajinsa, että huh...
Olen yrittänyt optimoida kaikki nukkumisessani sillä herään aina väsyneen tuntuisena. Nyt on jo:
-hoidettu astma kuntoon ja varmistettu haensaanti
-karsittu tekstiilit minimiin makkarista
-hoidetu ilmanpuhtaus kuntoon
Seuraavana on uuden unirytmin löytäminen. Olen tähän mennessä nukkunut 8h ajalla 12-8 ja herännyt väsyneenä. Kaksi päivää juuri noudatin uutta rytmiä 12-6 ja heräsin pirteänä ja helposti. Kuitenkin toisen Pv:n iltana Olin jo klo 9 väsynyt ja lopulta menin nukkumaan 10.30 ja herätyksen 6.00. Uniaika 7,5h mutta heräsin niin vaikeasti ja tahmaisesti että vituttaa. Nousin vasta 7.20 sängystä ja suoraan syömään sillä tunsin nälkää ja pohdin sitäkin, onko energiat niin loppu ettei keho oikein herää.
Miten ihmeessä Tässä voi oikein löytää itselleen ihanteellisen unituntimäärän JA ajankohdan jos ottaa huomioon nukkumiseen käytettävät tunnit, rem unijaksot sekä työhön sopivat herätykset? Olen luullut, että univaiheet seuraavat toisiaan unen ajankohdasta riippumatta, mutta ilmeisesti näin ei olekaan vaan vuoronkauden ajalla ja jollain helvetin tähtien asennoilla on merkityksensä jossakin määrin.
Olisin helposti luullut tuloksista että 6h unta riittää mulle, mutta puolison mielestä iltaväsymys klo 9 aikaan sekä väsymy 7,5h jälkeen kertoo että oon kerännyt univelkaa. Itse taas mietin voiko 30 min liian aikaisin herääminen ajoittaa sitten heräämisen just rem-uneen. Muistan nähneeni unia just herätessä. Mikä tuo sykli on ajallisesti?
Miten tän unirytmiasian lohkois palasiin niin että heräis joka aamu virkeänä...