Pääsiäismunat 2017 :(
Mitä pääsiäismunia olette ehtineet testailla? Onko mistään tullut kivoja leluja eli kivoja pikkuhahmoja? Mitkä kannattaa jättää kauppaan?
Meillä on kaikki tähän asti syödyt olleet pettymyksiä, testattu on
- my little pony, huono lelu, hyvä suklaa, makeaa ja puolet valkosuklaata namnam
- frozen, huono lelu, huono suklaa
- littlest pet shop, huono lelu ja huono suklaa
- rölli, huono lelu, suklaa syötävää
Kommentit (19)
Nykyisin kindereissäkin on tosi tyhmät lelut.
ihan normaalia on että yllätyssuklaamunissa käytetään halpaa suklata ja niiden sisälle laitetaan rihkamaa.
Tietääkö joku myydäänkö Lakupeikko-munia vielä? Muutama vuosi sitten ostin niitä ja tykästyin mutta en ole nähnyt missään enää :(
MLP-munissa on niiden ihme frisbeehärpäkkeiden lisäksi söpöjä ponihahmoja, mutta kuudessa munassa oli vain kaksi ponia ja loput niitä ihme härpäkkeitä mitkä meni roskiin...
Harmi, kun Leafin valmistamia pääsiäismunia ei enää saa :( Se kilpikonnakuvioinen suklaa, jota oli mm. Kyöpelivuorissa ja Hertta ja Sulo-suklaamunissa, oli parasta.
Nykyään syön maun puolesta enää Mignonia ja Kinderiä
Vierailija kirjoitti:
Harmi, kun Leafin valmistamia pääsiäismunia ei enää saa :( Se kilpikonnakuvioinen suklaa, jota oli mm. Kyöpelivuorissa ja Hertta ja Sulo-suklaamunissa, oli parasta.
Nykyään syön maun puolesta enää Mignonia ja Kinderiä
Tuntuu muutenkin että ennen oli enemmän erimakuisia munia, nykyään kaikki munat maistuu samalle paskasuklaalle. Ihan törkeitä hintoja vielä joillakin munilla.
Pääsiäinen ei ole vielä yli viikkoon, niin ei olla testailtu mitään..
Ja Kinder on kutistunut melkein puoleen siitä mitä se joskus oli.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Harmi, kun Leafin valmistamia pääsiäismunia ei enää saa :( Se kilpikonnakuvioinen suklaa, jota oli mm. Kyöpelivuorissa ja Hertta ja Sulo-suklaamunissa, oli parasta.
Nykyään syön maun puolesta enää Mignonia ja Kinderiä
Tuntuu muutenkin että ennen oli enemmän erimakuisia munia, nykyään kaikki munat maistuu samalle paskasuklaalle. Ihan törkeitä hintoja vielä joillakin munilla.
Joo niinpä, nykyään tuntuu kaikissa olevan samaa, täysin mautonta ja halpaa suklaata - sitä, mitä on niissä saksalaisissa halvoissa joulukalentereissakin.
Kätyrissä oli joku kuminen rannekoru.
On muuten lelutkin huonontuneet omasta 90-luvun alun lapsuudesta. Nykyään lelut koostuvat miljoonasta muovisesta koottavasta pikkuosasta, ja kun saat sen koottua niin lopputuloksena on jotain käsittämätöntä, tyyliin "lohikäärme, jota voi käyttää myös tussina" - oikeasti lohikäärme ei pysy pystyssä, siltä irtoilee raajoja, ja tussiosuudesta ei irtoa väriä.
Omassa lapsuudessani kindereistä tuli erilaisia figuureja, esim. smurffeja, jotka oikeasti näyttivät smurffeilta, ja olivat niin kestäviä, että niillä pystyi leikkimäänkin.
Onko kukaan kokeillut mitä on lemmikkien salainen elämä-munissa?
Hugo sisältää tatuoinnin joka lähtee hetken päästä jo irti.
Me on ostettu rölli, ryhmä hau, trolli, kinder ja minion-munia. Rölli on noista paras, niissä on ollut sellaisia koottavia eläimiä, pojan kanssa on niillä monet hauskat leikit leikitty ja askarreltiin eläimille talo. :) Ryhmä hausta tuli koottava pyyhekumi-kaja, jota ei saanut pysymään koossa heikon laadun vuoksi, trollz-munasta tuli joku täysin typerä härpäke, minionista kynänpäähän koriste, kinderin yllätykset on nykyään järkiään ihan tyhjänpäiväistä krääsää. Tulisipa joku happy hippojen, kilppareiden tai krokotiilien tyylinen keräiltävä sarja kindereihin, ostaisin ehdottomasti lapsille ja keräiltäisiin!
Kindereissä Smurffeja, joista tytär ei niin välitä, paperinen koottava lentokone oli kiva, mutta ei kestävä ja pikkuauto,jossa pari ratapalaa, varmaan pitäisi ostaa 100 munaa, että löytyisi tarvittavat loput osat rataan.
Röllit parhaita tänä vuonna, koottavia eläimiä, joilla liikkuu nokka tai syövät jotain herkkua, kun vetää vaikka korvista.
Ryhmä Hau, käsittämätön muoviläpykkä, johon liimattava tarra ja osanen, joka ei pysynyt kiinni ollenkaan.
Simsek Milky Kid (Tokmannilla ainakin, halpoja), koottavia tai valmiita muovisia eläimiä, kirjanmerkki, halvan oloisia, mutta pienet, alle kouluikäiset lapset tykkäävät.
Suklaa lapsen mielestä parasta Rölleissä, ei niin makeaa.
Rölli, Kinder ja ryhmä hau, ihan kuraa. Disney muna on jees, siitä on tullut niitä Disney hahmoja. Ainoa mitä ostan tulevaisuudessa.
Vierailija kirjoitti:
Onko kukaan kokeillut mitä on lemmikkien salainen elämä-munissa?
Kuminen rannekoru elokuvan hahmolla tuli meille. NHL-munasta tuli avaimenperä yhden joukkueen logolla.
Lemmikki-munista tuli semmounen kuminen paskaranneke.
Muistan kun itse ostin noin muutama vuosi sitten pääsiäismunia ja tykkäsin Hello kitty munista, The dog munista, kinderistä, lakupeikkomunista. kaikista tuli tuolloin kivoja leluja jotka on minulla vieläkin
Trollit, saatiin niin ihmeellinen härpäke ettei sitä saatu edes kasaan.
Ryhmä Hau, saatiin samanlainen härpäke kuin Trollissakin oli.
Molempien kohdalla käsitin ständista, että oisivat sisältäneet hahmoja ;(
My Little Pony, samanlainen palapeli kuin vuosi sitten. Onko samat yllätykset?