Tietääkö puolisosi, ketä tai mitä puoluetta äänestät?
Minä sanon vaimolleni äänestäväni vihreitä, mutta todellisuudessa äänestän kokoomusta. Olen siis kaappikokoomuslainen. Vaimo äänestää vihreitä tai ainakin sanoo niin. Uskon, että oikeasti äänestää, koska paasaa vihreiden teemoista joskus kiihkeästikin. Tästä syystä en uskallakaan tunnustaa, että äänestän kokoomusta. Pelkään että vaimo saisi hepulin. Todellisuudessa en koskaan voisi äänestää vihreitä.
Kommentit (19)
Minä kerron miehelleni ketä äänestää, ja kyllä mä uskn, että äänestää juuri nin. Kyllä me keskustellaan politiikasta paljonkin, ja olemme hyvin samaa mieltä.
Vierailija kirjoitti:
Minä kerron miehelleni ketä äänestää, ja kyllä mä uskn, että äänestää juuri nin. Kyllä me keskustellaan politiikasta paljonkin, ja olemme hyvin samaa mieltä.
Tämä on ihan kuin meillä!
t. ap
Tiedämme toistemme puolueet. Yllättäen mies on puhunut vihreistä. Minä piraattipuolueesta.
Minulle on sinänsä ihan sama ketä äänestää, kunhan ei äänestäisi kokoomusta. Ihan vain siksi, että olemme pienituloinen perhe, joten kokoomus ei todellakaan ole meidän puolue.
Empä olisi ikinä sellaisen puolison kanssa jonka kanssa pitäisi salailla mitä kumpainenkin äänestää :D
En tiedä vielä itsekään, ketä äänestän.
En tiedä vielä itsekään ketä äänestän. Enkä osaa sanoa tuleeko sanottua puolisolle,mutta uskaltaisin kyllä kertoa kenet ja millä perusteella ehdokkaani valitsen.
Tiedän molemmat. Keskustellaan paljon politiikasta.
Mies äänestää minua, minä myös :). Ja puolue on kokoomus.
Vierailija kirjoitti:
Mies äänestää minua, minä myös :). Ja puolue on kokoomus.
Oletko varma?
Normaalisti kyllä, nyt ei kun itsellänikään ei ole mitään hajua ketä äänestäisin. Kunnollista ehdokasta ei meinaa löytyä millään, kaikissa hyvissä on joku vika ja vaalikoneistakin tulee ihan ihmeellisiä tyyppejä... No se on varmaa, että kokoomus on pois laskuista, mutta muuten en tiedä yhtään.
Jätän mieluummin äänestämättä, kuin äänestän jotain, jonka kanssa en ole asioista samaa mieltä.
Joo, tietää. Meillä puhutaan aika paljon politiikasta. Tänä vuonna oli vaikea löytää sopivaa ehdokasta.
Kyllä tiedämme, tutustuimme aiemmin puoluekokouksessa.
Tietää. Kaikki muutkin saavat tietää, jos haluavat.
Äänestän aina kokoomusta, naista, joka kannattaa vanhustenhuoltoa ja yrittäjyyttä.
Meillä mies kysyi multa, ketä me äänestetään 😀
Tämä tietty vitsi, mutta ihan avoimesti on aina aiheesta puhuttu. Suhde kestäisi senkin, että äänestettäisiin eri puolueita. Tosin hyvin samaa mieltä ollaan poliittisista kysymyksistä. En tietenkään ole siellä kopissa katsomassa, ketä mies ihan oikeasti äänestää, mutta en jaksa millään uskoa, että ei uskaltaisi kertoa mulla, ketä oikeasti äänestää.
Tietää, olen ehdokkaani tukitiimissä joten se näkyy kyllä somessa ja muuallakin, ketä äänestän. Mies ei ole vielä äänestänyt mutta kertoo todennäköisesti ainakin puolueen. On suunnitellut äänestävänsä puoluetta, jota itse en helposti voisi kuvitella äänestäväni, mutta hänen paikkakunnallaan hänen omasta puolueestaan ei ole yhtään uskottavaa ehdokasta, joten hänkin valitsee vain mielestään toiseksi parhaan.
Ei tiedä vielä, koska en tiedä itsekään. Aion kertoa. En odota että kertoo mitä puoluetta tai ehdokasta äänestää. Jokainen avautukoon sen verran kun haluaa.
En tiedä minäkään vielä ketä/mitä äänestän.
Mutta kun tiedän, en aio kertoa. Sanoo varmaan jotain luottamuksesta mutta olen varma, ettei hyvän paikan tullen mieheni malttaisi olla kertomatta puoluekantaani kaikille. Varsinkin, jos ko puolue töppäisi tms olisis mieheni heti ilkkumassa. Hän harrastaa tuollaista.
En voisi kuvitellakaan eläväni liitossa, jossa ei avoimesti voida puhua poliittisista mielipiteistä tai jossa ei voi luottaa siihen, että puoliso pitää tietyt asiat omana tietonaan.
Enkä edes voisi mennä naimisiin tai muuttaa yhteen tietämättä toisen poliittista kantaa.
no tänään on hyvä päivä tulla kaapista. Voit laittaa aprillipilan piikkiin jos suhde uhkaa kaatua.