Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkälainen turvaistuin 18 kg jälkeen?

22.03.2006 |

Minkälainen istuin teillä on autossa käytössä 18 kg jälkeen? Oma HTS menee " vanhaksi" tuon 18 kg jälkeen, joten pitäisi kai ostaa uusi istuin. Pelkkä koroke ei varmastikaan vielä riitä.



Minkälaisia ominaisuuksia siinä pitäisi olla, säätöjen ja materiaalin suhteen? Ja ennenkaikkea, mikä on turvallinen?



Onko lisäsi kenelläkään kokemuksia Dreamerin istuimesta (9-36kg), se olisi täälläpäin hyvässä tarjouksessa (Lahti Citybaby 49 eur). Onko mahdollista saada halvalla hyvää, vai onko se mahdoton yhtälö?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä siirryttiin hts:stä sellaiseen selkänojalliseen korokeistuimeen (merkkiä en nyt muista eikä auto ole paikalla, et vois tarkastaa), josta sen selkänojan voi myöhemmin irrottaa ja käyttää pelkkää koroketta. Selkänojan pituus on säädettävissä ja siinä on ohjain turvavyölle, niin että sen saa kulkemaan oikeasta kohdasta.



Meillä on noita istuimia itseasiassa kaksi: toinen oli kalliimpi (ei tosin markkinoiden kallein) ja se on istuin osaltaan vähän leveämpi ja verhoilu pehmeämpi kuin toisessa halvemmassa istuimessa, jonka hankimme myöhemmin. Ensimmäinen ostettiin lastentarvikeliikkeestä ja jälkimmäinen muistaakseni Prismasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

istuin 4-12 -vuotiaalle on mielestäni hyvä ja kätevä, varsinkin se uusin malli, missä parannetut sivutuet. Luottaisin vain hyvään merkkiin, ovat saaneet ainakin asuinmaassani parhaat testitulokset (Maxi Cosi, Britax/Römer tm.).