Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua HILSETTÄ! Miten siitä eroon?

Vierailija
26.03.2017 |

Siis apua!! Minulle on päälaelle ilmestynyt hilsettä. Minulla ei ole 40vuoteen vielä kertaakaan ollut. Aamulla herätessä huomasin hiusrajassa ison irtonaisen "levyn" hilsettä, kun aloin rapsuttaa sitä irti hilsettä iirtosi vain enemmän. Ja anteeks ällöstä kuvailusta.

Voiko hilse johtua shampoosta? Vaihdoin shampoon Khadi Hibiscus shampooseen, se hoitaa ärtynyttä hiuspohjaa ja tasapainottaa talinmuodostusta. Minulla kun hiukset rasvoittuu nopeasti ja rasvoittuvien hiusten shampoot tuntu vain pahentavan tilannetta.
Pitäiskö siis vain kävellä apteekkiin ja ostaa lääke shampoota? Vai osaisko joku suositella muuta. Pitäiskö shampoo vaihtaa johonkin muuhun? Mihin?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hilseshampoota, System 4 on tosi hyvä.

Vierailija
2/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liputan system 4:n puolesta, tai minkä tahansa shampoon, jonka ainesosissa on "piroctone olamine". Bio+:lla löytyy, sit dermosilin hilseshampoossa kanssa. Toimii ainakin minulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apteekista hydrokortisoniliuos ja sillä päänahan hoito. Hilse on merkki tulehduksesta, eikä siihen mikään hilseshampoo auta.

Vierailija
4/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdoin talvella shampoota Redkenin Extremeen sillä seurauksella, että ekaa kertaa ikinä alkoi tulla hilsettä. Päänahka oli kutiseva ja kipeä, selvästi liian vahva shampoo kuivatti. Nyt kampaajan suosittelemana käytössä Evon "the terapist" semmoinen herkälle päänahalle sopiva jolla ongelma on korjaantunut.

Vierailija
5/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä sulla olla on taliköhnä? Ei muuta kuin onnea vaan - ei parane millään. Kun olin nuori sanottiin, että hilse tulee siitä, jos ei huuhtele shampoota kunnolla hiuksista. Paljonpa silloin tiedettiin tuostakin asiasta! Kun seborrea äityy oikein pahaksi, itselläni on parhaiten auttanut omenaviinietikka. Eli 1:10 veden kanssa seosta tyhjään pulloon ja huuhtelet sillä hiukset hiustenpesun yhteydessä. Ja hiuksia pitää pestä mielummin liian usein kuin liian harvoin.

Vierailija
6/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkeshampoissa on eri tehoaineita joita voi joutua vaihtelemaan jos hilseily pitkittyy. Elvitalin hilseshampoo on mulla toiminut paremmin kuin apteekin tuotteet mutta harkitsen aloe vera geeliä . Kannattaa myös harjata pois mahdollisimman paljon kuivia laattoja ennenkuin pesee hiukset. Toisista shampoista saan paljon hilsettä ehkä niissä on joku puhdistava ainesosa joka poistaa kosteuden ihosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hajustamatonta kampaamoshampoota, ruokavalio seurantaan, kasviöljyjä lisää, kasviksia.  Vältä eineksiä ja kaikkea raffinoitua.

Hiero päänahkaa hiukset märkinä sormenpäillä, älä kisko, huomaat verenkierron elpyvän.

Vierailija
8/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talitöhnän saa tapettua pesemällä päänahan säännöllisesti käsidesillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
26.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli siis kannattaa ostaa apteekista lääke shampoota. Mihin shampooseen vaihdan sitten tuon nykyisen shampooni? Joku tehokosteuttava herkälle hiuspohjalle, osaako joku suositella merkkiä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi viisi