Pitääkö sisustamisessa olla joku punainen lanka?
Eli jos ostaa vain kaikkea mistä tykkää noin tuleeko lopputuloksesta sekava? Itse pidän niin kaikesta tyylistä. Modernista ja sitten romanttisemmasta klassisesta herraskartano tyylistä. Ihan musta-valkoinenkin kiehtoo jossain määrin. Ainut mistä en pidä on marimekko kuosit ja marimekko tyyli yhdistettynä scandinaavisuuteen. Tykkään vähän kuitenkin sellaisesta hienostuneemmasta tyylistä musta-valkoisena. Nyt olen miettinyt että mikä voisi olla se punainen lanka. Tykkään sisustaa ja katsella lehtiä ja vierailla sisustuskaupoissa. Aina ei lähde mukaan mitään mutta joskus lähtee sisustusesinettä. Kesällä aina ihastun sini valkoisiin esineisiin ja tavaroihin ja syksyllä ja talvella hillitympi ihastuttaa ja maanläheiset värit. Miten siis löytää se punainen lanka? Jos haluaa sisustaa aattomasti kuitenkin. Esim. sohvapöydällä on monia eri sisustustyylejä sisäsltäviä kirjoja.
Kommentit (8)
Huonekalut suhteellisen neutraaleja mutta sitten tekstiileillä hakee värejä.
Tärkeintä, että itse viihdyt kodissasi, olkoon se punainen lanka. :-)
Voi jumalauta -.-' KYLLÄ, oman kodin sisustamiseen on laadittu säädöksiä eduskunnan penkkiriveillä. Kyllä, oikein arvelit. Punainen lanka ON OLTAVA.
Kaikkein paras punainen lanka on, että lakkaa ostamasta sisustusesineitä ja myy entisetkin.
Jos ei halua sekavuutta, niin on oltava jokin punainen lanka. Tai toteuttaa himojaan eri huoneissa/kerroksissa, pysyen tyyli per tila-teemassa.
Mutta jos ei sekavuus haittaa omaa silmää eikä muiden mielipiteet kiinnosta, niin osta pois mistä tykkäät. (itse en suosittele, koska harva tykkää lopputuloksesta)
Ainut punainen lanka yksineläjällä on se, että itse on tyytyväinen ratkaisuihinsa. Jos kämpässä asuu enemmän kuin yksi, niin sitten tietysti täytyy kuunnella muidenkin mielipiteitä.
No, ehkä olin epäselvä. Tykkään kirjoista ja minusta ne saa näkyä. Tosin välillä laitan ne varastoon tai piiloon kaappeihin. Viimeksi ostin ihan valkoiset petivaatteet ja nyt haaveilen parista sisustustyynystä jotka sinivalkoisia ja simpukoita johonkin lasiastiaan. Myös kynttilöitä tykkään poltella. Ei meillä ole mitenkään hyllyjä joka puolella ja tavaroita. Taulujakin vain 2.
Lähinnä kun en niin lämpene nyt muodissa olevalle musta-valkoisuudelle. Silti meillä on aika harmaa voittoista. harmaa sohva, valkoiset seinät ja valkoiset pöydät ja tuolit.
ap
Kehtaisipa laittaa tänne kuvan olohuoneestamme :) Ostan mistä itse tykkään ja kummasti ne tavarat sopii yhteen. Ehkä sellainen varmuus voisi olla punainen lanka, ettet ajattele käykö tämä yhteen vaan menet intuitiolla. Joskus nään jonkin tavaran siuluni silmi kodissani ja silloin se on pakko saada. Näitä on onneksi harvoin.
Ostat, mitä itse tykkäät. Se on sinun kotisi. Älä pidä esillä mitään, joka ei ole käytössä tai kaunis