Olenko ainut josta tuntuu, että teinit näyttävät vuosivuodelta vain nuoremmilta ja nuoremmilta? Mikä on syy? Huono ravintoko?
Okei jotkut teinitytöt saavat itsensä vanhemmat näköisiksi, kun vetävät hirveästi sitä meikkiä naamaan..
Mutta, kun katselen omia kuvia 15-17 vuotiaana niin pojatkin näyttivät aikuisilta miehiltä..
Kun taas nykyään tuntuu, että on vuosi vuodelta vain enemmän näitä lapselta näyttäviä.
Kukaan muu huomannut samaa?
Kommentit (8)
Minusta päin vastoin. Nyt jo 13-vuotiaat osaavat laittautua paremmin kuin minä 18-vuotiaana, pojat tosin ovat aina näyttäneet nuorilta. Eri asia joskus 50-luvulla, kun pukeuduttiin paremmin.
Johtuu siitä, että olet itse vuosi vuodelta vanhempi :)
Päinvastoin. Ala-asteellakin on aikuisen näköisiä osa. :D
Joskus 90-luvulla tytötkin saattoi kulkea juhlissa ym. jakkupuvuissa, joten onko ihme, että olivat vanhemman oloisia?
Alitajuisesti voi vaikuttaa sekin, että esim. 1990-luvun telkkarisarjoissa osa teinejä näyttelevistä oli jopa nelikymppisiä. Nykyisin rooleissa on nuorempia, korkeintaan parikymppisiä näyttelijöitä.
Vierailija kirjoitti:
Minusta päin vastoin. Nyt jo 13-vuotiaat osaavat laittautua paremmin kuin minä 18-vuotiaana, pojat tosin ovat aina näyttäneet nuorilta. Eri asia joskus 50-luvulla, kun pukeuduttiin paremmin.
Muuten samaa mieltä, mutta hieman epävarma tuosta, että oltaisiin pukeuduttu jotenkin paremmin. Enemmän ero oli siinä, että sotien jälkeen (1950 -luvulla) ei ainakaan Suomessa ollut niin selkeästi erityistä nuoriso, saati lasten muotia. Paremmin kyllä siinä mielessä, että "kertakäyttö muotia" ei ollut vielä keksitty, vaan kunniassa oli vielä vaatteiden kestvyys ja pitkäikäisyys, joita tarpeen mukaan paikattiin ja parsittiin.
.