Ihmiset, jotka käyttävät sanaa momentti kun tarkoittavat "hetkeä"
Ei, stop, lopettakaa.
Finglish on jo tarpeeksi rasittavaa ilman että keksitään sanoja jotka väännetään väkisin, tyhjästä, ja pelkästään kuulostamaan muka näppärältä puhujan suusta. Momentti tarkoittaa jotain aivan muuta kuin hetkeä, useammalla tieteenalalla, joten väärässä asiayhteydessä sanaa väärin käyttävä saa enimmäkseen... vaivaannuttavan ihmisen leiman. Ei niin ei.
Saako sillä lisää painoa tai arvoa puheeseen? Eipä saa. Saako sillä typeryksen leiman? Ehdottomasti.
Kommentit (7)
Ai niin, ja kunnia tästä itkustani kuuluu Henry Harjusolalle, jonka uusinta videota katsoin äsken. Oli vaan pakko avautua kun olen jo useammalta kuullut tuon. -ap
Momentti lasketaan voima kertaa varsi. Mitä pidempi vääntövarsi ja mitä suurempi voima sitä suurempi vääntömomentti. Yksikkönä Nm eli newtonmetri.
Valtion talousarviossa on momentteja.
Momentti voi tarkoittaa seuraavia:
Momentti, fysiikassa useita varsinkin pyörimisliikkeeseen liittyviä suureita
momentti, erityisesti voiman momentti
momentti, lakipykälän alakohta
momentti, tilastotieteellinen käsite
Huh, en ole tuollaista vielä kuullutkaan. Kamalaa kielenkäyttöä, en varmaan edes tajuaisin mitä puhuja yrittää sanoa.
Vierailija kirjoitti:
Huh, en ole tuollaista vielä kuullutkaan. Kamalaa kielenkäyttöä, en varmaan edes tajuaisin mitä puhuja yrittää sanoa.
Odota, kyllä se sieltä tulee. On pk-seudulla ainakin kovassa huudossa.
Siis niiku momenttiavain??