Jos avioliitossa oleva mies matkustaa oman lapsensa kanssa kahdestaan Yhdysvaltoihin viikoksi, ei kai siinä mitään syntymätodistuksia tms. asiakirjoja voida vaatia?
Nykyisinhän alkaa olla jo niin, että kaikki miehet ovat lähtökohtaisesti lapsikaappareita tai pedofiilejä, elleivät he voi muuta todistaa olevansa. Passit ja Estat on kunnossa.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
No kannattaisiko tarkistaa ennen matkaa jostain.
Tarkistan sitä juuri parhaillaan täältä.
Eihän Suomessa edes saa mitään syntymätodistuksia.
Onko isällä ja lapsella sama sukunimi?
Meillä syntymätodistuksia (englanninkielisen saa tilata maistraatin nettisivulta, tulee kotiin viikossa) kyseltiin vain välilaskujen passintarkastuksissa, Saksassa ja Iso-Britanniassa, paluumatkalla Suomeen. Syntymätodistuksia kysyttiin siksi, että minulla ja lapsilla eri sukunimi.
Kannattaa tarkastaa, mutta lähtökohtaisesti pyytäisin sen syntymätodistuksen.
Vierailija kirjoitti:
Eihän Suomessa edes saa mitään syntymätodistuksia.
We have this thing called 'maistraatti'...
Etelä-Afrikkaanhan tuota on alettu vaatia, mutta tietääkseni USA:lla ei vastaavia ole. Tsekkaa Ulkoministeriön matkustusohjesivut (siellähän tiedetään kaikki rajoitukset ja vaatimukset mm. passin voimassaoloaikavaatimuksista) ja suurlähetystön sivut.
No kannattaisiko tarkistaa ennen matkaa jostain.