Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tarvitseeko juhlissa olla hienot astiat?

Vierailija
19.02.2017 |

Pitääkö juhlia varten mielestäsi vuokrata/lainata hienot astiastot jos itsellä ei ole?
Jos menet esim. rippijuhliin tai viisikymppisille tai kihlajaisiin tai valmistujaisjuhliin, ja pöydästä löytyykin
a) kertakäyttöastiat
b) eriparisia kuppeja ja lautasia?
Vaikuttaako se negatiivisesti? Onko juhlat huonommat tai jotenkin pilalla? Mitä ajattelisitte?

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän kaikilla ole kuuden hengen astiasto laadukkaita lautasia. Juhliin voi lainata kaverilta lisää tai ostaa ikeasta halpoja astioita. Kertakäyttöiset on todella kamalia

Vierailija
2/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minusta pitää olla oikeat astiat ja suht samantyyliset. Ei kuitenkaan mitään kallista, jos ei varaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häissä ehkä ihmettelisin, jos olisi eriparia tai kertakäyttöisiä, ei kyllä maailmanloppu sekään.

Tunnelma ja tarjoilut mieluummin ykkösinä kuin astiat.

Vierailija
4/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei ole mitään sääntöjä ja ei astioiden laadulla pitäisi olla millään tavalla juhlia pilaava vaikutus ainakaan minua asia ei ole koskaan kiinnostanut.

Nämä on semmoisia asioita missä ei voi koskaan tehdä oikein joidenkin mielestä.

Vierailija
5/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen ollut kaukaa viisas. Minulla on vanha perintöaatiaato jossa kauniit tqrjoiluastiat. Sen lisäksi minulla on kaksi muuta valkoista astiastoa. Niillä saa näyttävän tarjoilun vaikkei kaikki olekaan ihan samanlaista, laadukasta kuitenkin.

Vierailija
6/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertakäyttöastioita ei kannata juhlissa käyttää. Tunnelma latistuu. Poikkeuksena tietysti poikkeusolosuhteet, kuten mökki tms.

Mutta ei kai se haittaa, vaikka mukana on erilaisia kuppeja ja kippoja. Nekin voi laittaa esille kauniisti. Minulla ei ole kuin korkeintaan neljän sarjoja. Niistä sitten hauska kombo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vietetään kesällä tytön rippijuhlia ja ajattelin tarjota kahvit muumimukeista, koska niitä on paljon ja ne sopii muutenkin meidän perheen tyyliin.

Olin kerran juhlissa mitkä pidettiin vanhassa rintamamiestalossa, siellä kahvit tarjottiin eriparisista ruusukupeista mitkä talon emäntä oli haalinut kierrätyskeskuksesta ja kirppiksiltä. Sopi hyvin talon tunnelmaan.

Vierailija
8/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

B on ok. Astiat voivat ollauseista eri astiastoista koottuja. Mutta monillahan ei silti ole tarpeeksi astioita isoihin juhliin, joten vuokraaminen on hyvä vaihtoehto.

A ei ole ok. Kertakäyttöastioista ei ole juhlava eikä edes käytännöllinen tai mukava syödä. Ne on fletkuja ja saattaa kaatua hallitsemattomasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Astiasto ei saisi olla eriparia, ajattele nyt, valkoinen liina ja muuta. 

Vierailija
10/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertakäyttöastiat on ok esimerkiksi mökillä tai muuten ulkona. Kertiksiäkin on saatavilla hyviä ja tukevia, nättejäkin, ei tarvitse ottaa niitä halvimpia mahdollisia. Sisätiloissa juuri kotijuhlissa eripariset oikeat astiat ei haittaa yhtään mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu juhlista ja tarjottavistakin. Astioita voi myös vuokrata ja lainata tutuiltaan, eriparisuuskaan ei ole huono juttu kunhan astiat ei kovin pahasti riitele keskenään.

Kertakäyttölautasista ja ottimista siisteimpiä ovat nämä palmunlehdistä valmisetut lautaset, hintakaan ei ole tolkuton.

https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/6472c/Kertakayttoastiat

http://www.mtcoy.fi/naturesse/

Vierailija
12/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eriparisuus ei haittaa ollenkaan, mutta kertakäyttöastioita en ymmärrä, jos juhlan luonne on sellainen, että miehillä on puvut päällä. Eikä missään nimessä kannata käyttää kertiksiä rennommissakaan juhlissa, jos kaikki eivät mahdu pöydän ääreen kahvittelemaan, vaan osa joutuu "syömään sylistä".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu juhlasta, sanon minäkin.

Herttaiset kertakäyttöastiat tai muumimukit menevät kotona ristiäisissä ja kihlajaisissa nyt on ihan sama minkälaiset astiat ovat.

Mutta sitten taas häät, hautajaiset ja valmistujaiset on juhlia joihin en laittaisi mitään rumia astioita.

Vierailija
14/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona järjestettäviin juhliin riittää oikein hyvin 6 samanlaiset kahvikupit, lautasen ym. kun kerralla ei kuitenkaan sovi enempää tarjolle.

Meillä on ollut tapana laittaa aina ensin 'juhla-astiat' ja kun ne on käytetty, tuodaan seuraava erä tavallisempia, mutta kuitenkin kaikki samaa sarjaa. Välillä tiskataan, ja taas juhla-astiat tulevat uudelle kierrokselle.

Kertakäyttöastiat ymmärrän jossakin ulkotilassa järjestettävissä tai lastenjuhlissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kertakäyttöisiä muualle kuin puutarhajuhliin. Eripariset ei haittaa, jos ovat edes jollain tavalla yhteen sopivia, tyyliin kaikki valkoista tai kaikki eri värejä mutta samaa sarjaa. Kattaukseen saa yhtenäisyyttä luotua jämäkällä ja johdonmukaisella muulla koristelulla samalla tavalla kun kattaukseen saa leikkisyyttä runsaammalla koristelulla jos asitasto on kovin vähäeleistä.

Vierailija
16/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minä olen ollut kaukaa viisas. Minulla on vanha perintöaatiaato jossa kauniit tqrjoiluastiat.

Mitä 'perintöastiasto' tarkoittaa tässä tapauksessa? Jos sitä, että olet perinyt sen joltain sukulaiselta, niin miten se tekee sinusta kaukaa viisaan? Huijasitko sukulaisen testamenttaamaan sen sinulle?

Vierailija
17/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Astiat eivät kiinnosta teinejä, lapsia eikä miehiä. Niitä kiinnostaa vain tarjoilut ja koska pääsee pönötysjuhlista eroon. Astioilla jaksaa leijua ainoastaan naiset, se on sitä naisten keskinäistä kilpavarustelua ja nokkimisjärjestyksen ylläpitämistä. Ja taas on mammoilla raskas elämä, kun piti suunnitella ne rippijuhlatkin ; )

Vierailija
18/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienous on jokaisen oma tulkinta ja näkemys asioista. Toiselle voi olla ihan tavallinen kertakäyttölautanen hienoa, toiselle ei missään nimessä. Toinen laittaa hopealautaset ja toinen jotain muuta. Itse satsaisin kattaukseen kokonaisuutena.

Kirppareilta löytyy nykyään jopa edulisemmin astioita kuin mitä kertakäyttöiset maksavat. Ei minusta haittaa, vaikka astiat eriparisia ovatkin, kattauksesta tulee ainakin persoonallinen. Jotain kauniita kukkia, oksia, servetit, kynttilöitä, liina, (tai jos kaunis pöytä niin sekin on jo näyttävä ilman liinoja), niin että kunhan kaikki sopii kaikkeen, on jo hieno.

Vierailija
19/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle ei ole merkitystä, onko astiat kertakäyttöastioita tai vaikka eriparisia. Minulle sopisi sekin, että kutsussa pyydettäisiin ottamaan omat mukit, lasit, lautaset ja ruokailuvälineet mukaan. Tunnelma, tutut ihmiset, juhlapaikan koristelu ja ohjelma tekevät juhlan. Ei astiat.

Ruokailu voisi olla myös vaikka erilaisia makkaroita ja leipiä ja niitä varten servettejä. Eli ilman lautasia. Ja juomana pillimehuja tai pieniä limsapulloja, joissa pilli. Sekin olisi hyvä vaihtoehto.

Vierailija
20/24 |
19.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eriparisuus ei haittaa. 

Kertakäyttöastiat sen sijaan ovat aivan kauheita, niitä kehottaisin välttämään.