Vauvan ja pienen lapsen uniapnea?
Kokemuksia? Mistä olette saaneet avun, kun neuvolassa ja lääkärissä vain käsketään pitää unikoulua...
Kommentit (3)
Uniapneaan unikoulua? Siis unenaikaisiin hengityskatkoksiin?
No meidän nyt 2-vuotias on vauvasta asti kuorsannut, joskus lievemmin, välillä enemmän, ja etenkin selällään. Kyljellään jos nukkuu sillai sopivasti, ei yleensä kuorsaa. Mun mielestä tulee välillä pieniä hengityskatkoksiakin. Heräilee vieläkin noin tunnin - parin välein. Jos on nukkunut selällään ja hengittänyt raskaasti / kuorsannut, niin herätessään nieleskelee kovasti ja on tuskaisen oloinen, eikä nukahda uudestaan millään silittelyllä tms. Tulee hirveä parku aina ja on kanniskeltava. Vauvana toimi yöimetys näihin ja nukahti aina hyvin uudestaan... Kyljellään hengittää rauhallisesti ja siitä jos herää, nukahtaa nätisti uudestaan ilman ongelmia.
Näistä olen neuvolassa ihan alusta asti aina sanonut. Sanovat aina, että menee ohi iän kanssa ja kurkunpää (?tms.) on varmaan vain niin pehmeä, kun on ennenaikaisesti syntynyt rv 35 lopussa ja että kyllä se siitä kehittyy iän myötä. Yksityisellä on myös käytetty. Unikoulu on oikeasti ainoa, mitä on ehdotettu avuksi. Että "opetatte vain nukkumaan".
Mitä jos oikeasti onkin uniapneasta kyse? Tietääkö joku jonkun hyvän lääkärin, joka tietäisi näistä? Tai onko jotain fb-tukiryhmää, kuten esim. refluksivauvoille on omansa? Eihän me sairaalaankaan näin päästä, kun se vaatisi lähetteen lääkäriltä?
Sairaalasta?