Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten pitäisi valmistautua synnytykseen? voiko mennä valmistautumattomana?

Vierailija
18.03.2006 |

3 vuotta sitten tuli käytyä kaikki mahdolliset valmennukset. Nyt tuntuu, ttä kaikki on unohtunut. Itse synnytys oli niin nopea ja erikoinen, ettei siitä oikein jäänyt edes pahempia muistikuvia. Toimin synnytyssalissa täysin kätilön ohjeiden mukaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et todellakaan voi mennä valmistautumattomana synnytykseen!! Kätilö käännyttää sinut pois ja antaa uuden ajan kuukauden päähän, että saat valmistautua.

Vierailija
2/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

parhaansa ne hoitajat siellä tekevät vauvan eteen ja jos komentavat minua niin varmaan syystä. No, eivät komentaneet mutta ohjasivat vaihe vaiheelta jotta vauva pääsi etenemään kunnialla ja hyvin meni. Jäi hyvä mieli eikä mitään pahaa sanottavaa. Tsemppiä sinulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin valmistauduin huolella tietopuolisesti. Tällä hetkellä en edes muista muita kivunlievityksiä kuin epiduraalin... Viime kerralla oli kaikki hallinnassa. Pitäiskö teidän mielestä kerrata noita juttuja? Entä pitäisikö lukea imetyksestä kaikenlaista? En muista enää siitäkään oikein mitään muuta kuin että hankalaa oli ja joka hoitajalta sai erilaisia neuvoja.

ap

Vierailija
4/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekan lapsen kohdalla terkkari oli sitä mieltä että olen hullu jos en käy valmennuksessa. Enpä silti mennyt ja hulluna synnyttämään, kaikki meni todella hyvin.

Vierailija
5/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiltisti oon totellut kätilöitä ja hyvin on mennyt, vieläpä pelkkä ilokaasu kivunlievityksenä. Jotain toiveita on ollut, ja osa on pystytty toteuttamaan, osaa ei, mielestäni ihan perustellusti. Musta tuntuu, että jos kauheasti valmistautuu ja suunnittelee, niin sitten tulee pettymyksiä, kun kaikki ei menekään omien suunnitelmien mukaan.

Vierailija
6/6 |
18.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi sitten synty mun eka lapsi, tosin se leikattiin mutta sillon olin niin valmis synnytykseen ku vaan voi olla... Olin valmennukset käyny sun muuta ja olin varma itestäni.:) No nyt sitte ollaan uudella paikkakunnalla, on uusi sairaala ja kaikki tieto tuntuu hävinneen päästä... Tuntuu että miten mä osaan synnyttää? :D Vaikka kyllä oon aatellu niinku joku sano että avoimin mielin vaan sinne, kyllä kätilöt osaa hommansa... Kaipais ees jotain samassa tilanteessa olevaa kenen kans jutella ku tuntuu että on niin yksin.:)