Missä iässä löysit ensimmäisen harmaan hiuksen itseltäsi?
Kommentit (41)
Täytän kohta 62 vuotta, en ole vielä löytänyt. Näkö on tallessa, joten olen perinyt vissiin äitini geenit, hän ei harmaantunut, isäni harmaantui.
22-vuotiaana. Enkä puhu maantienharmaista, vaan oikeasti harmaista hiuksista.
Aika tarkalleen vuosi sitten, 32-vuotiaana.
Vuoden sisään on tullut ekat jotka olen huomannut, olen nyt 46 v.
Vierailija kirjoitti:
Täytän kohta 62 vuotta, en ole vielä löytänyt. Näkö on tallessa, joten olen perinyt vissiin äitini geenit, hän ei harmaantunut, isäni harmaantui.
Onnekas ihminen. Minullakin äidinpuolella kukaan ei ole harmaantunut (mummolla oli harmaista vapaa tukka vielä 80-vuotiaanakin, kun kuoli). Isänpuolella taas kaikki olleet täysin harmaahiuksisia viimeistään 50-vuotiaina. Näköjään perin isän geenit tältä osin :( t. Tuo 32-vuotiaana harmaita löytänyt
noin 33-34 vuotiaana. Hiukseni ovat värjäämättömät vaaleanruskeat.
Se valkoinen yksittäinen hius oikein kimalteli ja pisti silmään, oli paksu jouhi - erilainen kuin muut hiukseni. Nyppäsin sen pois. Sen jälkeen muutamia yksittäisiä bongasin, jotka nyppäsin veke.
Kampaaja löysi kun olin jotain 21. En muista milloin aloin itse huomata kun olen värjäyttänyt lettiä jo yli sen 20 vuotta.
35v, eikä vielä harmaita. Tosin pikkuveljellä ekat ilmestyi parikymppisenä.
Geenit vaikuttaa harmaantumiseen aika paljon.
Muistaakseni oli sinä vuonna, kun täytin 30. Nyt 43-vuotiaana yli puolet kasvavista hiuksistani on harmaita eli tyvivärjäys on kuukausittainen rumba. Vähän aikaa sitten huomasin, että yksi kulmakarvoistani on harmaa. Mahtavaa.
Olen 35v eikä minulla ole yhtään harmaata hiusta. Varmaan joskus vähän yli 50-vuotiaana alkaa tukka harmaantumaan, jos olen tullut isän sukuun siinä asiassa, ellen sitten ole tullut äidin puolen sukuun, jossa miehet kaljuuntuvat, mitä en itselleni toivo eikä minulle luultavasti käykään, koska se olisi alkanut varmasti viimeistään 30-vuotiaana.
27 vuotiaana. Eipä tuo hirveästi hätkähdyttänyt.
En ole vielä löytänyt. Ikää 44 vuotta. Parrassa on kyllä harmaita hapsia. Tukka sen sijaan on edelleen tumma ja paksu.
En ole vielä löytänyt yhtään harmaa hiusta eikä kampaajakaan. Olen vaalea 51-vuotias.
Olin 23-vuotias. Huvittaa nämä nelikymppiset jotka on syvästi järkyttyneitä parista harmaasta..
Harmaan kulmakarvan löysin n. vuosi sitten, harmaita hiuksia vielä odotellessa... ;)
Vetäytyvän hiusrajan huomasin itselläni jo 16v. Harmaita en ole vielä löytänyt :D m26
33v mullakin. Nyt ikää 44 ja useampia jo löytyy vieri vierestä. En värjää tukkaani. Eivät silti vielä noin kokonaisvaltaisesti erotu.
31. Nyt 34 vuotiaana ihan harmaita tuppoja korvien takana. Kävin juuri tilaamassa ajan värjäykseen koska nyt saa riittää! Ja varmasti kolme vuotta imetystä, opiskelustressi ja työstressi (en siis ole pitänyt äitiyslomia saati hoitovapaita) on osasyynä siihen että pää harmaantuu.
Minulle kävi noin vuotta aiemmin eli 32-vuotiaana