Mistä työnantaja saa tiedon työntekijöiden edellisistä työpaikoista
eterasta
verotoimistosta
työkkäristä? Mistä?
Voiko siihen laittaa kiellon?
Kommentit (16)
Minä olen ainakin lähettänyt CV:n jo hakuvaiheessa. Siitähän se käy ilmi.
Jos ei ole lähetellyt CV:tä, mistä onkivat sen tiedon?
Ei taida kukaan tietää...
Kerrotko tarkemmin millaisessa tilanteessa?
Oma työhistoria on CV:ssä ja sen oon lähettäny hakemuksen yhteydessä työnantajalle.
Joku pienen piirin ala tai pienempi paikkakunta? Eli ihan kyselemällä...
No töihin menossa tietenkin. Tai vain harjoitteluun mentäessä opiskelujen kautta.
Ottavat selvää edellisistä työnantajista. Olisin kiinnostunut tietämään mistä.
Poliisihallituksen työpaikkarekisteristä. Ovat myös velvoitettu ilmoittamaan impulsiivisista työntekijöistä ja epäillyistä mt ongelmista työterveyshuollolle, joka raportoi pohalle.
Työnantaja ei ryhdy onkimaan mitään tietoa entisistä työpaikoistasi. Jos et itse toimita ansioluetteloasi tai muita dokumentteja niistä, työnantaja ei hanki niitä tietoja mistään eikä välitä niistä.
Miksi nykyinen työnantaja haluaisi tietää edellisistä? No ei yhtään miksikään! Halvemmaksi tulee, kun ei tarvitse maksaa sinulle palvelulisiä vaan ihan pelkkää peruspalkkaa.
Ei ole mitään rekisteriä. Eli voit valehdella cv:ssäsi ihan niin paljon kuin haluat. Tosin työnantaja voi soitella niihin firmoihin joita cv:ssäsi olet ilmoittanut ja varmistella asioita.
Sinä kerrot sen itse työnantajalle.
Mikä ongelma tuossa on? Senhän nimenomaan haluaa laittaa CV:hen ! Toisekseen suomessa saa antaa vain hyviä työtodistuksia, eli olitpa miten nolla hyvänsä, työnantajasi joutuu jotain kaunista sinusta muotoilemaan.
Työhaastattelussa kysytään työkokemuksesta, eiköhän se siinä tule esille, missä on aikaisemmin työskennellyt,
Vierailija kirjoitti:
No töihin menossa tietenkin. Tai vain harjoitteluun mentäessä opiskelujen kautta.
Ottavat selvää edellisistä työnantajista. Olisin kiinnostunut tietämään mistä.
Miksi ? Oletko hakemassa Puolustusvoimiin tai muuhun sellaiseen työpaikkaan, johon tehdään joku laaja turvallisuusselvitys?
Kai sinä voit kieltää sellaisen selvityksen tekemisen, mutta et sinä sitä työpaikkaa silloin saa.
Kerro nyt vielä, mistä päähäsi on pälkähtänyt, että työnantaja jostakin merkillisestä ( siis mistä?) syystä haluaisi tietää edelliset työnantajasi.
Itse kerrot missä olet ollut aikaisemmin työssä. Nykyisin lähes jokainen työnantaja soittaa myös edelliseen työpaikkaan ja kysyy miten on mennyt. Karsiutuu ongelmatapaukset (mielenterveys, alko, laiskuus jne) pois ennen kuin ehditään ottaa omaksi riesaksi.
Eikö kukaan halua palkata ilman ennakko käsityksiä ketään?
Salaisesta rekisteristä