Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia oireita hometalosta?

Vierailija
03.02.2017 |

Kuinka kauan asuit siellä ennen kuin oireet alkoi ja millaisia oireita tuli. Omat kokemukset kiinnostaa, ei wikipediasta kopioidut jutut.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi oma koti ei ollut homeinen, mutta työpaikka oli. Muutaman kuukauden kuluttua töiden aloittamisesta alkoi yskä, eri ärsykkeistä tuli hengenahdistusta ja väsymys oli valtava. Vajaan vuoden kuluttua todettiin astma, joka on hankalahoitoinen. Juu, kyllä nyt harmittaa vaikka silloin olin vaan iloinen, kun sain töitä.

Vierailija
2/4 |
03.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

- kurkkua karvasteli ja kurkun jatkuva tukkoisuus

- päänsärky, vihlaisut ohimolla

-iho-oireita, ihottumaläiskiä kehossa

- jatkuva väsymyksen tunne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/4 |
03.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuin vajaan vuoden, ennen kuin oireilu alkoi. Oireiden alettua asuin vielä 1,5 vuotta, ennen kuin home paljastui.

Oireita: päänsärky, väsymys, vetämätön olo, outo ihottuma joka tuli ja meni, jatkuva "krapulainen" olo ilman syytä, aivastelu, tukkoisuus, kuumeilu 2-3 päivänä viikossa ilman muita oireita, kurkkukipu, joka tuli ja meni miten sattuu, vähän väliä flunssainen olo.

Homeen paljastuttua löytyi kroonistunut sivuontelotulehdus kaikissa sinuspareissa, mukana myös akuuttia tulehdusta. Sen hoito on edennyt hyvin, vaikka onkin edelleen kesken. Muut oireet hävisivät vähitellen itsestään pois muuton ja irtaimiston saneerauksen jälkeen.

Vierailija
4/4 |
03.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuo edellisen mainitsema

jatkuva kuumeilu, väsymys ja aivastelu korostuivat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yhdeksän