Meidän 9 v ei ole käynyt kuin ruotsissa
Ei missään muussa maassa. Muita joilla sama juttu?
Kommentit (13)
Mun mies 23v ei ollut käynyt kuin laivalla ennen kun tavattiin ja ihan kunnon ihminen oli :D Nyt olen vienyt sitten.
Oon 17 enkä oo käyny koskaan ulkomailla. Asun Kajaanissa ja oon käyny vaan kerran vauvana Hesassa.
Vierailija kirjoitti:
Oletko sitten itse matkustanut ilman lapsia?
Ennen lapsia olen käynyt Kreikassa.
Meillä. Ja kuinka moni perhe suomessa onkaan sellainen että lapset ei ole käyneet edes naapuripaikkakunnalla! Ei se määritä ihmistä missä hän on käynyt. Jaksan uskoa että vielä ennen kuin lapset kotoa lähtee, käydään yhdessä jossain lämpimässä maassa. Nyt se ajatus tuntuu jo lähemmälle kun alkaa tuntumaan että tämän vuoden aikana rahaa saattaa jäädä jo vähän säästöön :)
Mä en käyny pihanprä hyysiä kauempana....nimim: kohta 42
Ootte heikompaa ainesta? Mietttikää että monen (esim bloggaajan) alle kouluikäinen on käynyt monessa eri maassa.
Vierailija kirjoitti:
Ootte heikompaa ainesta? Mietttikää että monen (esim bloggaajan) alle kouluikäinen on käynyt monessa eri maassa.
Millä lailla heikompaa ainesta?molemmat käydään töissä, ei käytetä alkoholia yms.
Tuollaisia lapsia on Suomessa lukemattomia. Osa ei ole poistunut edes omasta kotikunnasta. Itse olin 13, kun kävin ensimmäisen kerran ulkomailla. Siskoni lapset ovat 18, 15 ja 10, eikä kukaan heistä ole käynyt ulkomailla. Isäni on yli 60 ja kävi viime kesänä Tallinnassa ensimmäisellä ulkomaanmatkalla. Noin muutama esimerkki mainitakseni.
Mun lapsi 9v ja mies 48v on käyneet ruotsissa, tanskassa ja norjassa. Tanskassa eivät olleet samalla reissulla ja mies on käynyt noissa pari kertaa muksua useammin. Mä olen sitten reissannut Moskovasta Meksikoon ja Kanadaan välillä jonkin verran. Islanti kiinnostaisi käydä.
Meidän lapset käy Etelä-Euroopassa 1-2 x/vuosi, Ruotsissa 3-4 x/vuosi, Tallinnassa noin kerran vuodessa, muualla Euroopan maissa harvemmin.
Naapurin lapsi ei ole käynyt missään Helsinkiä pidemmällä. Työkaverin lapset käy Thaimaassa, Mauritiuksella, Yhdysvalloissa ja Euroopan kohteissa noin kolmesti vuodessa.
Täyspäisiä ipanoita ja nuoria nuo kaikki tuntuvat olevan, niin omat kuin nuo muutkin. Ei kai se matkojen määrä ja matkakohteet ihmisen paremmuutta ja hyvyyttä ratkaise.
Meidänkin teinit ovat käyneet vain Ruotsissa.
Oletko sitten itse matkustanut ilman lapsia?