Tiesittekö, että lapsensurmasta voi selvitä 4 kk:n rangaistuksella (istutaan puolet)
Rikoslaki
"Nainen, joka synnytyksestä johtuvassa uupumuksessa tai ahdistuksessa surmaa lapsensa, on tuomittava lapsensurmasta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava."
Ensikertalainenhan istuu vain puolet eli pääsee parin kuukauden istumisella minimissään. Aika halpa on vauvan henki.
Kommentit (4)
Menin itse psykoosiin synnytettyäni vauvan. Ymmärrän hyvin jos joku siinä tilassa tappaa vauvansa.
Kamalaahan se on, mutta muistetaan että tuossa vaiheessa äiti on sairas ja todennäköisesti muistaa tekonsa kyllä lopun ikäänsä kun tokenee. Melkoinen rangaistus.
Vierailija kirjoitti:
Menin itse psykoosiin synnytettyäni vauvan. Ymmärrän hyvin jos joku siinä tilassa tappaa vauvansa.
Ylipäätänsä on ymmärrettävää jos psykoosissa tappaa ihmisen. Kuitenkin ainoastaan vastasyntyneille äideille on laissa määrätty oma lievempi tekonimike.
Lapsivuodepsykoosi voi iskeä kenelle vaan synnytyksen jälkeen ja siitä voi seurata kammottavia tekoja:(