Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä johtuu, että kaikki hajusteyliherkät ja homesairaat ym. monivaivaisest ovat aina vähävaraisia perheitä?

Vierailija
31.01.2017 |

En tiedä ketään korkeassa asemassa olevaa tai suht hyvin toimeentulevaa ihmistä, jolla olisi näitä sisäilmasairauksia ja kemikaaliallergioita sun muita mistä jatkuvasti nyt puhutaan.
Facebookin multisairaat valittajat ovat aina kotiäitejä tai muuten vähävaraisia ja kaikilla yhteisenä tekijänä myös negatiivisuus ja taipumus valittaa kaikesta.

Ei pahalla, mutta monelle kotiäidillekin tekisi mieli sanoa, että ei sulla mitään oikeaa sairautta ja vaivaa ole, olet vain väsynyt ja kenties masentunut.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä ne korkeakoulutetut, hyvin toimeentulevat ei tee asiasta numeroa ja valita sairauksiaan fb:ssä tms.  En itsekään uskonut, että homeista tai sisäilmasta voisi sairastua, ennen kun itse sairastuin. Taivaita hipovat eosinofiilit näytteissä, veriyskä, hengitysvaikeudet ja jatkuva kuume ei ehkä mene masennuksen piikkiin, lääkäri kertoi vaarana olevan keuhkolaajentuman, jos altistus jatkuu. En ollut ainoa sairastunut ko. tiloissa. 

Asiaa en ole mainostanut kenellekään, sillä korkeakoulutettuna ja toimeentulevana tiedän suhtautumisen tähän "muotisairauteen".  Ehkä juuri sinulla käy tuuri ja ongelma ei kosketa sinua tai läheisiäsi, valitettavasti vain hyvin moni koulu ja työpaikka on sisäilmaltaan saastunut. Niillä huonommin toimeentulevilla ei ole varaa muuttaa homeluukusta pois tai irtisanoutua, ainoaksi ratkaisuksi jää kärsiminen ja valittaminen asiasta.

Vierailija
2/4 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tiedän tasan yhden perheen jossa on homesairautta. Ja ovat kaikkea muuta kuin vähävaraisia tai ruikuttajia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska jos on tarpeeksi varakas voinee muuttaa pois ja valita homeettoman vaihtoehdon. - Jos taas ei ole ihan niin rikas, jättänee valittamatta julkisesti, koska tiedostaa, että moni pitää valittajaa hulluna tai mielisairaana (tms) ja siitä taas ei ole suoranaisesti mitään apua. Pikemminkin ehkä päinvastoin; ikäänkuin homeorieista ja kemikaliallergiasta olisi muutoinkin tarpeeksi kestämistä. Jos on "tarpeeksi" köyhä ei ehkä ole enää mitään menetettävää. - Toisaalta jos "liian köyhä "ei enää uskalla haaveilla ja unelmoida mistään.  

Vierailija
4/4 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rikkaan ei tarvitse valittaa. Se vaan muuttaa parempaan kämppään ja hoidattaa itseään lääkäreillä.