Lue keskustelun säännöt.
Onko mulla luonteessa vika vai missä. Ärsyttää!
16.03.2006 |
Siis se, että tuhlaan kaikki rahani lähes välittömästi kun ne on tulleet tilille. En siis osaa yhtään kontrolloida ostoksiani, no laskut sentään saan maksettua kun heti maksan ne palkkapäivänä. Jäljelle jäävä raha sitten...palaa TODELLA helposti! Se menee milloin mihinkin, koska rakastan shoppailua. Uusia vaatteita ja tavaroita on kaapit pullollaan. Sitten loppukuu kituutetaan pyhällä hengellä. Auttakaa, pääseekö tästä tuhlaavaisuudesta eroon? Miten?? Kaikki vinkit on tervetulleita. Siis oikeesti rassaa tämä mun päätön rahankäyttö. En ole ikinä osannut säästää, kaikki mikä tulee, myös menee.
Kommentit (2)
ruokaa. Älä mee tavarataloihin niin ei tuu osto tarpeitakaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
minulla taas aina jää rahaa yli. Inhoan turhaa tavaraa. Jokainen tavara, joka on kellarissa, on turha. Koska niitä ei käytetä.
Kokeilepa rahojen jakamista. Eli älä käytä pankkikorttia kuin esim. ruokaostoksiin. Sitten nostat käteistä ja jaat ne: tämä 100 euroa saa mennä vaatteisiin, tämä 100 kosmetiikkaan jne. Kohtuuden rajoissa siis.
Kun se 100 euroa vaatteisiin loppuu, niin sit se loppuu. Seuraavan satasen saat vasta tilipäivänä.
Voisiko toimia...?