Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nilkka turposi

Vierailija
12.01.2017 |

Kesällä sattui työmatkalla tapaturma, nilkka nyrjähti matkalla töihin. Siitä sairasloman kautta lopetin työt muutenkin siellä, ja vakuutus korvasi työtapaturmana nyrjähdyksen. Siitä asti nilkka ollut kunnossa.

Nyt pari päivää sitten tulin koirani kanssa lenkiltä, ei tapahtunut mitään, en kaatunut tai horjahtanut tai mitään. Lenkin jälkeen alkoi koskemaan nilkkaa, ja se on taas turvoksissa ja hiukan kipeä samasta kohdasta kuin kesän alussa.

Mitä tehdä? Mennä lääkäriin hyvin lievän vaivan takia, vai odotellakko hetken aikaa? Ja vaikuttaako tuo, että sain vakuutuksesta korvausta vaivasta, ja se uusii nyt uudestaan vai onko tämä yksittäistapaus? Hämmentävääääää.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auttakaa nuorta, naiivia ja tietämätöntä. En muuten edes oikein ajattelisi lääkärille menoa, mutta jotenkin mietityttää tuo vakuutus ja sen vaikutus tähän.

Vierailija
2/4 |
12.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odottele nyt rauhassa muutama päivä, josko parantuisi. Lepoa, ibuprofeenia ja kylmäpakkaus pari-kolme kertaa vrk.

Jos tuosta tulee toistuva vaiva, niin suosittelen lääkärin lisäksi fysioterapeuttia. Hän voi arvioida, onko tapaturman myötä esim. askellukseen tullut jonkinlainen muutos, joka nyt ärsyttää ja kipeyttää nilkan "itsestään".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sori, tuossa vakuutusasiassa en osaa auttaa :(

terv. kakkosvastaaja

Vierailija
4/4 |
12.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa varmaan odotella päivä tai pari ja katsoa miten tilanne etenee. Jos näyttää siltä että pahentuu tai ei ala parantua niin sitten lääkäriin.