Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten löytää hyvä vuokralainen?

Vierailija
05.01.2017 |

Pitäisi muuttaa pariksi vuodeksi toiselle paikkakunnalle, joten nykyiseen kolmioon pitäisi löytää vuokralainen, mutta miten tunnistaa hakijoiden joukosta joku luotettava, joka maksaa vuokran eikä tuhoa koko asuntoa? Kun tämä ei ole pelkkä sijoitusasunto, vaan haluamme muuttaa takaisin sitten parin vuoden päästä, niin minkälaisen vuokralaisen uskaltaa päästää asumaan omaan kotiin? Onko kenelläkään rohkaisevia kokemuksia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
05.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No aika usein kolmioon muuttaisi kyllä perhe, eli pariskunta ja pieni lapsi. Jos heillä olemus ok jne. perusasiat kunnossa (luottotiedot, vuokravakuus, kotivakuutus) niin sellaiset ottaisin itse vuokralle.

Ei mielellään opiskelijaporukkaa enkä nuorta pariskuntaa. Eläkeläispariskunnan kyllä, jos ei mitään alkkiksia ole. Mut mistäpä sitä tietää etukäteen. Toisaalta kaksi tai kolme opiskelijatyttöä voisi olla todella hyvä, mielellään korkeakouluopiskelijoita (opettaja, lääkis, oikis jne) tai amkissa esim. hoitoalalla, todennäköisesti olisivat hyviä vuokralaisia.

Vierailija
2/4 |
05.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tosiaan kun kahdeksi vuodeksi laitat vuokralle, niin opiskelijat olisi parempi vaihtoehto. Perhe tai vanhemmat ihmiset etsivät pysyvämpää ratkaisua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttu.

Tällaisia tilanteita varten kannattaa olla hyvä tuttavapiiri.

Oma vuokraisäntäni tässä naureskeli, että onneksi ei tullut koskaan tarkistaneeksi mun luottotietoja. Niissä on nimittäin niin paljon p*skaa, ettei mitään rajaa. Hälle olen vain sanonut, että vikaa on. Hyvätuloisella ex-aviomiehelläni oli tapana päästää mun nimissä olleet laskut vaikka ulosottoon asti, kun oli ensin luvannut maksaa ne.

No, mä pääsin lapsen vähän vartuttua työelämään takaisin. Asuntoa vuokratessani ehdotin heti puolen vuoden vuokrien maksamista kerralla. Kerran oon maksanut kerralla 10 kk... Ei tarvitse miettiä pitkään aikaan.

Tuttu ihminen on mahdollista valita myös niin, että hän pitää asunnosta huolta. Jos ottaa itseään liian paljon tarkemman ihmisen, voi tulla jatkuvasti korjauspyyntöjä ihan pikkuasioista. Eli omat näkemykset jakava ihminen.

Välittäjä varmasti voi tsekata maksukyvyn, työtilanteen yms. Mutta vain tutun vuokralaisen kohdalla voi ennustella elämäntilanteen pysyvyyttä.

Vierailija
4/4 |
05.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksityinenkin vuokranantaja voi tarkistaa vuokralaisen luottotiedot.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kuusi