Sokeritoukka keskellä olohuonetta
Hyi helvata. Alan väsyä näihin elukoihin. Makuuhuoneesta löytynyt ja nyt olkkarista. Hassua, mutta kylpyhuoneessa en yhtäkään ole koskaanhnyt.
Kommentit (51)
Jos sokeritoukkia näkyy makuuhuoneessa, niin tarkastakaa ennen nukkumaanmenoa myös sängyt. Lakanoissa saattaa piileskellä joku yksinäinen sokeritoukka. Ne kun syövät kaikkea, myös puuvillakuitua ja hilsettä.
Myrkytä listat, pese nurkat säännöllisesti ja kiehuvaa vettä viemäreihin. Toista myrkytys muutaman kuukauden välein.
Lopullisesti pääset niistä eroon muuttamalla uuteen asuntoon. Tosin varmista silloin, että muuttolaatikoihin ei ole päässyt yhtään.
t. 4
Kyllähän noita melkein joka paikassa on, yleensä sellaisen voi bongata vessasta keskellä yötä, kun menet pissalle ja räpsäiset valot yhtäkkiä päälle.
Meillä oli epätavallisen suuria ja epätavallisen paljon, joten ne myrkytettiin. Ammattilainen kävi myrkyttämässä asunnon kahteen otteeseen. Sen jälkeen niiden määrä väheni radikaalisti.
Viemäriin kannattaa kaataa kiehuvaa vettä, kannattaa imuroida hyvin ja ylläpitää siisteyttä. Silti niitä usein on. Voit myös myrkyttää ne sillä aikaa kun lähdet itse vaikka matkalle. Jätät myrkyt kotiin pariksi päiväksi.
Mitä ihmettä, Olin juuri tulossa tekemään samanlaisen avauksen?!? :'D
"Ihana" kuulla, että muillakin sama ongelma... Tosin meillä sokeritoukkia on harvakseltaan näkynyt vain keittiössä ja vessassa. Nyt oli yksi iso olohuoneessa. Yök.
Mitä myrkkyä olette käyttäneet? Minä olen kaadellut vain kiehuvaa vettä viemäreihin ja imuroinut raivoisasti. Mutta aina välillä silti yksi näkyy...
Siisteydellä ei ole mitään tekemistä sokeritoukkien kanssa. Miten joku voi noin edes ajatella... Saahan sitä imuroida vaikka koko ajan, mutta noihin sillä ei kyllä ole vaikutusta.
Asun pienessä kaksiossa, jossa on näkynyt muutamia sokeritoukkia. Enimmäkseen myös olohuoneessa pimeässä nurkassa, johtuneeko vasta rempatusta kylppäristä. Mulla on ollut BioKill myrkkyä, mut halusin säästellä sitä kun on tehokas. Ostin kesällä tarjouksesta perus Raidia https://www.prisma.fi/wcsstore/PRISMA_StorefrontAssetStore/images/produ…
Käytin sitä parin-kolmen viikon välein imuroinnin jälkeen listoihin pari kertaa ja nyt ei ole vilissyt mitään elävää. Olikohan toissaviikolla kylpyhuoneen lattialla kuollut sokeritoukka ryöminyt jostain...
No minusta yksittäiset sokeritoukat eivät ole mikään ongelma, eri asia olisi, jos niitä olisi ihan vilisemällä. Mitään massiivista myrkytystä tarvitse yhden melkoisen harmittoman pikku elikon takia.
Meilläkin nämä olivat ikuisena riesana edellisessä kodissa. Niistä ei vaan päässyt eroon, kamalinta oli se kun sellaisia löytyi joskus vaatekaapista vaaatteiden seasta... Onneksi pääsimme niistä kokonaan eroon uudessa asunnossamme
jos on keittiössä tai talossa takka niin saattaa olla uunitoukkia. Meillä on niitä. Takan ympärillä ja saunan yläkerrassa. Pitävät lämpimästä. Ihan raidilla oon myrkytelly kaikki kolot ja listat. Ikkunat ja ovet kiinni ja illaksi vasta kotiin. Ekalla kerralla järkytti se toukkien määrä mitä oli kömpiny koloista kuolemaan. Myrkytys uusittava muutaman viikon välein. Me ei tehty sitä vähään aikaan ja noin kuukausen päästä näkyi vauvatoukkia, sellaisia pienen pieniä. Munat oli kuoriutuneet. Myrkytys toistettiin sitten parin viikon välein muutaman kk ajan ja nyt niitä ei ooe näkynyt moneen kuukauteen.
Ettei vaan ois turkiskuoriaisen toukkia. Näyttävät samalta, mut hengailevat muualla kuin kylppärissä
Aloita keittiöstä suursiivous. Kaapeista kaikki pois. Perusteellinen siivous. Vanhat jauhot yms roskiin. Jauhot
Kun ostaa kaupasta niin jääkaappiin ja sieltä purkkiin.
Vierailija kirjoitti:
Siisteydellä ei ole mitään tekemistä sokeritoukkien kanssa. Miten joku voi noin edes ajatella... Saahan sitä imuroida vaikka koko ajan, mutta noihin sillä ei kyllä ole vaikutusta.
Kyllä on. Mitä enemmän toukilla on syötävää, sitä enempi ne tietysti lisääntyy ja vahvistuu. Imurointi ja muukin kodin puhtaanapito auttaa ehkäisemään sokeritoukkia.
Mutta niinkuin yllä sanoin, silti niitä usein on vaikka siivoaisi. Minäkin siivosin kuin hullu, silti meillä oli laaja sokeritoukka ongelma. Mutta se koskee taloyhtiöissä yleensäkin useampaa asuntoa, kyllähän ne kulkee naapurustosta toiseen.
Aina niitä on, jos niitä ei näe koskaan tai satunnaisesti bongaa yhden yksilön jostain pimeästä, ei tarvitse noteerata. Mutta jos niitä alkaa keskellä päivää ryömimään sohvankolosta, niitä vilisee lasten leikkiteltassa, niitä on keittiön kaapissa, niitä kiipeilee suihkun seinällä kun käy suihkussa jne niin sitten kannattaa harkita sitä myrkytystä. Meillä oli näin, myrkytys auttoi. Nyt en ole nähnyt niitä edes öisin vessassa enää.
Sokeritoukka halusi hiukan rentoutua olohuoneessa lauantaiaamuna rankan viikon jälkeen ja sinä alat riehua kuin heikkopäinen! On siinä kanssa yks.
Kärsin samasta ongelmasta vuosia uudessa(!) omakotitalossa. Meillä on aina perussiistiä mutta niin vaan viemäreistä tuli näitä torakoiden jälkeen mailman inhottavimpia otuksia :(
Vasta kun tilasin siivousfirmalta myrkytyksen koko taloon niin ongelma katosi sen siliän tien. Myrkytyksestä on nyt puolitoista vuotta ja on ihanaa kun ei tarvitse pelätä enää. Tosin pieni pelko on siitä että näitä tulee jossain vaiheessa lisää vaikka myrkyttäjä sanoikin että saattaa hävitä lopullisesti.
Myrkytys maksoi noin pari sataa ja on mielestäni pieni hinta siitä mielenrauhasta :)
Tsemppiä ap:lle ja muille!
Kokemuksesta voin kertoa, että jos näitä alkaa näkyä kodissa turhan paljon tai usein, kannattaa myrkyttää.
Ostin kaupasta spraytä, sellaista mikä on tarkoitettu myös torakoiden torjuntaan, muuten ei auta. Toki tämä spray sopii ryömivillekin elikoille, kuten sokeritoukat. Kävin läpi kaikki jalkalistat ja ovenkarmit alueelta joissa niitä näkyi ja muut rakoset. Niitä sitten ilmaantuikin näkyviin. Mm. eteiskomeroiden kaikki ulkosaumat kannattaa käydä läpi.
Kannattaa tehdä pienissä osissa, koska haju on hirveä ja itse pitää mennä tilasta pois. Noudata ohjeita.
Sen jälkeen muurahaissirotetta noihin samoihin paikkoihin. Niin, että pidät sitä jonkin aikaa tuolla alueella, vaikka se näkyy lattialla. Pian alkaa näkyä kuolleita ötököitä. Pikkuhiljaa määrä vähenee, eikä niitä enää näy kuin harvoin. Kokonaan en tiedä pääseekö eroon. Kiehuva vesi aika ajoin viemäreihin ja reilusti.
Voi hyvän tähden. Sokeritoukka on aivan harmiton elikko, itse asiassa jopa hyödyllinen, koska se syö pölyä. Ei niitä kannata ruveta hävittämään, jos ei vilise asunto täynnä.
Vierailija kirjoitti:
Jos sokeritoukkia näkyy makuuhuoneessa, niin tarkastakaa ennen nukkumaanmenoa myös sängyt. Lakanoissa saattaa piileskellä joku yksinäinen sokeritoukka. Ne kun syövät kaikkea, myös puuvillakuitua ja hilsettä.
Ja ennenkaikkea ihmisiä!
Yritä vaan kaadella kiehuvaa vettä joka ikiseen viemäriin. Mulla se oli ainoa joka auttoi edellisessä asunnossa jossa noita oli.