Pystynkö alkoholistina lopettamaan juomisen vain jumalattomalla tahdonvoimalla
ja sen ymmärtämisellä, etten elä enää pitkään tällä elintavalla?
Tarvitseeko miettiä jotain alkoholin tilalle, vai riittääkö se tajuaminen, että ilman alkoholia on normaali olotila ja nyt ollaan näin ja nautitaan joka ikisestä hetkestä?
Kommentit (33)
Tietysti pystyt. Otata vaan itseäsi niskasta kiinni ja lopetat viinan kanssa lutraamisen mieluiten kokonaan tai alat edes kohtuukäyttäjäksi. Alkoholisteilla ei ole juurikaan luonteen lujuutta, niinpä kokonaan lopettanut on useimmalle parempi vaihtoehto. Lopettaminen vaatii hieman selkärankaa.
Edellinen on provo tai täysin pihalla asiasta....
Tarvitset tukea niihin hetkiin, kun sinulla on vaara repsahtaa. Tarvitset oikeasti sen vankan tuen itsesi ulkopuolelle ja sopimuksen, että pyydät ja saat apua mielihalujen vastustamiseen.
Ei ne auta mitään. Ainut mikä auttaa on totaalinen asennemutos ja se ettei halua enää juoda. Parhain hoito on tutkitusti 12 askeleen ohjelma. Ihan sama mitä mieltä tästä olette, mutta alkoholistina tiedän mistä puhun.
Et voi. Alkoholin mieliteko on fyysistä. Fyysisen mieliteon poistamiseen tarvitaan ruokavalion muutos. Vähän hiilihydraattia ja paljon rasvaa, niin ei tee alkoa mieli.
Tiedän, että tätä ei monikaan usko ja ne mollaavat jotka eivät edes ymmärrä asiaa.
Nimenomaan tahdonvoimalla pystyt. AA:sta pysyn itse kaukana. Naiset joutuvat siellä hyväksikäytön kohteeksi. Kun uusi nainen tulee ryhmään niin "kummeja" ja kyydin tarjoajia riittää.
Jotkut lopettavat tupakoinnin noin eli saattaahan se onnistua.
Se riippuu täysin omasta motivaatiosta, siitä kuinka paljon OIKEASTI, pohjimmiltaan kokee alkoholin itseltään vievän enemmän kuin antaa. Ei addiktio sittenkään ole helppo voittaa vaikka olisi korkea motivaatio, mutta kyllä on huonostakin jamasta ilman AA:ta tai muita ulkoisia apuja toipuneita, joilla on vain jossain vaiheessa tullut riittävän syvä oivallus jostasin, esim. että minä tosiaan kuolen jos jatkan, enkä halua vielä, tai menetän perheen, tms.
Mutta valitettavasti usein on niin että motivaatio ei ole kovin syvä. Itselläni on näin. Ainoa syy miksi vähentää tai lopettaa juominen olisi "koska muiden mielestä se on huono juttu". Jonkinlainen ulkoa opetettu sosiaalinen häpeä. Mutta se ei ole riittävän vahva motivaatio luopua aineesta, joka tuottaa minulle enemmän nautintoa kuin mikään koskaan. Enkö tiedä että juomiseni tappaa minut ennen aikojaan? Tiedän, mutta se ei ole minulle mikään motivaatio lopettaa, koska varhainen kuolema ei ole minulle mitenkään surullinen tai pelottava asia, sen sijaan luonnollinen vanhuuskuolema on. Mitään menetettävää minulla ei erityisesti ole, ei perhettä, ei omaisuutta tms joten ei siitäkään ole motivaatioksi lopettaa.
Itse (vuosia raittiina olleena) alkoholistina sanoisin että tuskin pystyt. AA:n avulla täälläkin oltu raittiina. En väitä AA:n olevan ainoa tapa raitistua, mutta minulle on sopinut.
Jos aiot tosissaan lopettaa, ei kannata luottaa pelkkään tahdonvoimaan. Tarvit jotain muuta tilalle.
Jos sen sijaan haluat vain flirttailla lopettamisella, mutta oikeasti jatkaa juomista, käytä kaikin mokomin pelkkää tahdonvoimaa.
Tarvitset sen tajuamista, että alkoholi on riippuvuutta aiheuttava hermomyrkky, joka ei eroa muista huumaavista aineista millään tavalla. Miksi haluaisit myrkyttää itseäsi? Sen tiedon sisäistäessä tarve alkoholiin katosi ainakin minulta.
Alan Carr: Easyway to control alcohol kertoo lisää.
Vierailija kirjoitti:
Nimenomaan tahdonvoimalla pystyt. AA:sta pysyn itse kaukana. Naiset joutuvat siellä hyväksikäytön kohteeksi. Kun uusi nainen tulee ryhmään niin "kummeja" ja kyydin tarjoajia riittää.
Ei minulle ainakaan näin käynyt, kun kolmikymppisenä sinne menin.
Mutta minulle AA ei sopinut siksi, että en pystynyt ottamaan sen oppeja vastaan kyseenalaistamatta. Minusta vaikutti oudolta, että ihminen itse diagnosoi itsensä peruuttamattomasti alkoholistiksi, ja että jopa se alkoholistin käsite on varsin erilainen kuin mitä esim. päihdelääketiede esittää.
AA sanoo, että olet alkoholisti koska olet tullut sinne AA:han ja tunnustanut olevasi, silti vaikka olisit tehnyt sen krapulapäivän morkkiksessa ja oikeasti et olisi edes kovin kova juomaan. Mutta kun avaat AA:n oven, olet työssäkäyvänä, pari kertaa liikaa juhlineena samalla viivalla kuin perheen ja työn juoneet resuiset 50-60 v äijät, ja ainoa mahdollisuutesi on loppuiän täysraittius ja pakko käydä AA:ssa vähän väliä.
Minua myös kyrsi se ryhmäpakko. Periaatteessa ei ole pakko käydä ryhmissä, mutta jatkuvasti siitä saarnattiin jos ei useita kertoja viikossa käynyt. Itse en ole yhtään sosiaalinen enkä ryhmäihminen ja se ahdisti tosi paljon. Vuoden verran kävin AA:ssa ja sen jälkeen tein päätöksen, että en usko koko heidän esittämään alkoholistin määritelmään, enkä sen sopivuuteen itseeni, ja aloin kohtuukäyttäjäksi. Pystyin, koska uskoin pystyväni, ja lopetin sen järjettömän horinan voimattomuudesta alkoholin suhteen. Olin voimaton vain koska uskoin olevani, koska luovuin itse tahdostani alkoholin edessä.
Monesti riippuvuudet on siitä hauskoja että niitä on joko kerralla useampi tai kun yhden jättää on jo muutama ovella...
Pystyt mutta kannattaa koittaa hakea vertaistukea vaikka AAsta tai ihan netistä. Myös kannattaa etsiä uusi harrastus joka vie aikaa ja ajatuksia pois alkoholista.
Vierailija kirjoitti:
Et voi. Alkoholin mieliteko on fyysistä. Fyysisen mieliteon poistamiseen tarvitaan ruokavalion muutos. Vähän hiilihydraattia ja paljon rasvaa, niin ei tee alkoa mieli.
Tiedän, että tätä ei monikaan usko ja ne mollaavat jotka eivät edes ymmärrä asiaa.
Tää on niin totta. Aina kuvitellaan, että alkosta pääsee eroon jollain psykologisella jutulla. Harhakuvitelmia, kun viinanhimo on kuitenkin fyysistä.
Kiitos vastauksista.
AA on jotenkin pelottava juttu ja en vain halua.
Kohtuukäyttö ei kohdallani toimi, ei ollenkaan, eli haluan lopettaa koko p....n samalla rutinalla kokonaan ja täysin.
Minulla ON luonteenlujuutta. Mitä päätän onnistuvan, se onnistuu tavalla tai toisella, tämä viinan kanssa lotraaminen vaan on vaikeampi juttu minulle. Se on mörköni.
Olen lopettanut tupakoinnin 6v sitten helposti, poltin 20 vuotta. Tsemppasin itteni tupakkaa vastaan ja polttamisen lopettaminen oli helppoa.
Alkoholi ei tuota minulle enää mitään iloa. Nautintoa ehkä siinä hetkessä, mutta ei iloa eikä tyytyväisyyttä eikä itsevarmuutta. Ei mitään.
Juominen vituttaa.
JA olen ollut joskus juomatta useamman kuukauden ja muistan sen onnellisuuden tunteen sinä aikana. Rakastin joka hetkeä.
Jotenkin tämä päätökseni vaan pelottaa nyt.
-ap
Ei tuo AA:kaan valitettavasti mikään kaiken ratkaiseva silver bullet ole. Olen katsonut mieheni taistelua alkoholia vastaan nyt 8 vuotta, ja AA ei tunnu auttavan oikeastaan mitään.
Hän menee kyllä AA:han välillä, käy ryhmissä, aikoo vakavissaan olla juomatta. Mutta aina siinä niin käy, että jossain vaiheessa alkaa miettiä että onhan hän vapaa tekemään mitä tahtoo, ja ehkä hän ei olekaan mikään alkoholisti. Ehkä hän voisi nyt syntymäpäivän tai juhannuksen tai perjantain kunniaksi vähän ottaa.
Itse asiassa AA on muuttanut sitä juomista inhottavampaan suuntaan, koska ennen se oli tasaista tissuttelua, mutta nykyisin siinä käy niin, että sitten kun se iso kynnys yhdenkin alkoholiannoksen ottamisesta on ylitetty, mies juo päiviä tai viikkoja putkeen, koska tietää että pian koittaa paluu AA:han eikä saa enää juoda.
Keskimääräinen lankeemussykli meillä tuntuu olevan 10-12 viikkoa. Sen aikaa pysyy raitttiina, sitten taas päättää että en haluakaan olla raitis ja juo, kunnes morkkis tulee niin isoksi että yrittää taas raittiutta.
Pystyt, koska sehän se on se, joka viimekädessä ratkaisee.
Vierailija kirjoitti:
Et voi. Alkoholin mieliteko on fyysistä. Fyysisen mieliteon poistamiseen tarvitaan ruokavalion muutos. Vähän hiilihydraattia ja paljon rasvaa, niin ei tee alkoa mieli.
Tiedän, että tätä ei monikaan usko ja ne mollaavat jotka eivät edes ymmärrä asiaa.
Ei kyllä taida useimmilla toimia. Mun mies on karpannut ties kuinka kauan ja viina maistuu valitettavan hyvin. Tiedän muitakin vähähiilarisen noudattajia joille kyllä häppä maistuu.
et voi. AA on yleensä ainut joka toimii. Ideahan on juuri se, että et voi hallita omaa juomistasi ja olet vomaton sen suhteen. T. Alkkis itsekin