Lapselle tarhaan/ kouluun crocsit, birkkarit vai tossut?
Mielestäni oikeat nahkaiset birkkarit on parhaat mutta hinta vähän kirpaisee. Crocseja en ikinä laittaisi lapselleni jalkaan koska jalka ei saa minkäänlaista tukea tuollaisissa muovi "linttosissa". Tossut menevät tosi liukkaiksi kun vähän kuluvat.
Kommentit (9)
hyvä jalassa. Niitä saa jopa vähän eri "tehostein" riippuen siitä mitä vaivaa käyttäjällä on. Eri asia on sitten ne "leikkikroksit" jotka ei ehkä ole yhtä hyvät ;)
Mutta tossut on kyllä huonot. Pohja joko kuluu puhki tai kääntyy rullalle parissa kuukaudessa. Puhdistaminen on hankalaa ja kostaus litsaa heti läpi sukkaan.
kun kolmannet tossut meni rikki puolen vuoden sisään. Pk:n hoitaja sanoi että crocsit vois olla ihan hyvät ja sellaset halpaversiot vein sinne.
Itse olin ajatellut ostaa jonkinlaiset läpsyt/sandaalit seuraavaksi sinne, mutta kumminsa ehti ensin ostamaan crocksit. Muksun mukaan ovat olleet hyvät. Hyvä niin. =)
Sellaiset, joilla ei tallo muiden varpaille/sormille kun leikitään lattialla. Koulussa voi sitten olla ihan sisä*kengät*, kun ei enää leikitä pitkin lattioita.
Vaikka niitä monilla koululaisilla onkin, omilleni en niitä laita.
Tossut eivät ole koulussa "toimivat".
Jotkut, merkistä riippumattomat, pistokas-tyyppiset sisäkengät ovat parhaat.
Hei, eikö hinta kuitenkin ole sivuseikka, kun on kyse niin tärkeästä asiasta kuin kenkä! Mä en uhraa omia, enkä lasteni jalkoja huonoille halvoille kengille.
Sen verran on omakohtaista kokemusta selkä- ja jalkaongelmista.
T: Opeäiti, jolla on oman jalan mukaan teetetyt tukipohjalliset kaikissa kangissä
t. tietämätön :)