Miten suhtautuisit jos teinisi hävittäisi 40 euroa lahjarahojaan?
Eikä ollut ensimmäinen kerta! Hälle piti ostaa uusi takki niin onko liian suuri rangaistus pistää maksamaan se omistaan kun alun perin minun piti ostaa se?
Kommentit (23)
Teknisiä on ostellut rahoilla jotain muuta. Röökiä, nuuskaa, pillereitä tai jotain.
Jos sinä olit aikeissa ostaa teinille takin jo ennen kuin hän kadotti rahansa, niin kyllä mielestäni sinä saat sen takin ostaa kokonaan nytkin. Mutta jos teini kinuaa rahaa johonkin, mihin muuten käyttäisi omiaan, niin siihen en itse ainakaan antaisi, kun kerran hukkasikin rahansa.
En ymmärrä kysymystä. Siis hukkasi takkiin tarkoitetut rahat?
Jos hukkasi lahjaksi saamiaan rahoja, niin mikä voisi olla tehokkaampi rangaistus 40 euron hukkaamisesta kuin se, että hukkasi 40 euroa...?
Miksi lahjalle on määrätty käyttötarkoitus?
Mitä ihmettä? Teiniltä on hävinnyt rahaa ja sä pistäisit hänet kärsimään (rahallisesti) vielä lisää?
Lahjaksi saatu raha on omaa rahaa. Sillä saa tehdä mitää vaan - vaikka vetää vessasta alas. Jos raha menee hukkaan, lapsi ehkä ottaa siitä opikseen (tai ehkä ei).
Mutta takin ostat sinä etkä vaadi siihen lapselta rahaa.
Olisin tietenkin aika vihainen mutta ei sillä vihalla saa teinille uutta takkia. Ehkä hankkisimme uuden takin yhdessä kirpparilta. Huuto.netissä on nyt varmaan paljon epämieluisia joululahjoja myynnissä. Sieltä voi löytyä takkikin.
Ilmeisesti kouluista on nyt lomaa, kun koko palsta täytyy näistä "mitä tekisit", "mitä mieltä olet" yms. trolleista.
Jos raha oli lahja saa lapsi käyttää sen kuten haluaa, vaikka hukata sen. Kun takin oli ilmeisesti tarkoitus olla erillinen lahja, ei sen menettäminen ole mielestäni reilua. Itse ehkä harmittelisin ja olisin pahoillani katoamisesta, seurauksenahan on että lapsella on vähemmän rahaa käytettävänään, eli joutuu nyt jättämään esim jonkun leffakäynnin väliin.
Miten oikein kadotti ne? Oisko kuitenkin käyttänyt johonkin? Tai onko mahdollista että rahat päätyneet kaverille tms?
No jos on hukannut omia lahjaksi saamiaan rahoja, niin ei sinun tarvi siitä mitenkään rangaista. Johan se on rangaistus itsessään. Toki sitten kun teinisi tulee kinuamaan sinulta 40€ johonkin turhanpäiväiseen, niin voit surkutella, että "voi voi, kun ikävää, että menit ne rahat hukkaamaan, äiteellä ei nyt oo vipata".
Se olisi voi voi ja ehkä joskus oppii jotain. Ei saa ostettua niillä 40 eurolla sitä, mitä haluaa, siinä on ihan tarpeeksi rangaistusta. Takin ostat kuitenkin sinä.
En tiedä mistä teinin rahat tulevat, ovatko sinulta vai kesätöistä/joulu-/synttärilahjoja isovanhemmilta tms. Jos teini saa säännöllisesti sinulta rahaa ostoksiinsa tai viikkorahasysteeminä, voisit keskustella teinin kanssa, kannattaako hänelle ylipäätään antaa rahaa hukattavaksi, vai olisiko parempi että sinä vanhempana ostaisit teinille hänen tarvitsemansa asiat.
Ei ole käyttänyt ja se on ihan varma. Jos olisi eka kerta niin olisi ok mutta tätä tapahtunut toistuvasti ja kohtelee muutenkin tavaraa ja rahaa epäkunnioittavasti joten jonkun rangaistuksen saa. Vasta hajotti siskoltaan joululahjan.
Taidan laittaa teinin ostamaan lahjakortilla takkinsa. Se on jostain muusta vaatteesta pois.
Teinin vastaus on että ei kiinnosta. Hälle ei siis ole väliä rahalla tai tavaralla. Leffaliputkin löytyy niin kuulemma ihan sama.
Siskoni kadotti riparirahoistaan 100€ ja väitti että joku juhlavieraista olisi varastanut ne.
Ja äiti oli sitten niin höveli että laittoi omista rahoistaan 100€ siskon tilille...
Vierailija kirjoitti:
Ei ole käyttänyt ja se on ihan varma. Jos olisi eka kerta niin olisi ok mutta tätä tapahtunut toistuvasti ja kohtelee muutenkin tavaraa ja rahaa epäkunnioittavasti joten jonkun rangaistuksen saa. Vasta hajotti siskoltaan joululahjan.
Eikö tässä olisi oikeudenmukaisempaa, että sä ostat teinille sen takin, mutta teini korvaa omista rahoistaan siskonsa joululahjan?
eiköhän siinä ole riittävästi rangaistusta, että rahat on hävinnyt. et korvaa hänelle kadonneita rahoja. oppiihan vastaisuudessa pitämäään parempaa huolta rahoistaan.
Jos meillä teini kadottaisi 40 e lahjarahojaan, niin antaisin hänelle saman verran ja sanoisin, että ole hyvä, tässä korvaavat rahat. Meidän teini kun on tarkkuuden perikuva, jolta ei katoa mitään ja jos katoaa, niin siihen on erittäin hyvä syy (jollaista en tähän hätään keksi). Sanoisin, että etsitään yhdessä, katsotaan kaikki taskut ja kirjekuoret. Teini ei ole poistunut jouluna kotoa, täällä ne rahat olisivat.
Jos teini puolestaan on jo tuhlannut ne 40 e, niin en sanoisi mitään, hänen rahojaanhan ne ovat.
Takit ostan minä. Mieluisat.
Miten itse rankaiset itseäsi kun hävität jotakin?