Puheen kehityksesta
Poikani on 3v5kk ja on alkanut ankyttaa. Huolestuttaa koska asia on ilmaantunut niin nopeasti. Aikaisemmin puhe oli suhtkoht normaalia vaikka pikkasen epaselvaa. Perheoloissa ei muutoksia ole tapahtunut eika poikani ole hoidossa.
Onko ketaan saman kokenutta?
Kommentit (2)
Oma nyt eskarilainen poikani alkoi kanssa tuon ikäisenä änkyttämään yht äkkiä ja olin asiasta huolissani. Kysyin asiaa silloin eräältä puheterapeutilta ja hän sanoi sen olevan täysin normaalia. Monet, varsinkin vilkkaan mielikuvituksen omaavat lapset, saattavat änkyttää kun asiaa olisi enemmän kuin mitä pystyy vielä nopeassa tahdissa ilmaisemaan. Meilläkin tuo vaihe meni ohi noin reilussa puolessa vuodessa.
Voit siis varmasti olla levollisin mielin. sain silloin ohjeeksi antaa lapsen kertoa asiat rauhassa, jotta hän itse malttaa rauhoittua ja kertoa asian. Ikinä ei saisi keskeyttää tai sanoa asiaa lapsen puolesta vaan pitää pysähtyä, katsoa lasta silmiin ja antaa kertoa asiansa rauhallisesti.
sulle vastauksesta. Juttelin neuvolassa asiasta ja sain puheterapeutin nimen, joten saapi nahda, mita sanoo.