Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eskari koulussa vai päiväkodissa?

Vierailija
14.12.2016 |

Haluaisin kuulla kokemuksia molemmista, kun pian on aika hakea esikoiselle eskaripaikka. On nyt päiväkodissa, jossa ei järjestetä esiopetusta, eli siirtymä on joka tapauksessa edessä joko 300m päähän toiseen päiväkotiin tai 1km päähän kouluun.

Kumpi olisi parempi? Onko opettajien pätevyydessä tai ryhmäkooissa eroa? Eikös ainakin kaikilla eskariopettajilla ole nykyään yliopistokoulutus (eli ei sosionomi) vai voiko päiväkodin puolella olla eri tavalla?

Eskari koulussa vai päiväkodissa?

Vaihtoehdot

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulu varmaan fiksumpi valinta, jos sitten jatkaa samassa 1. luokalla. Kouluissa myös usein yhteistyötä alkuopetuksen (1.-2.) luokkien kanssa. Meillä esikoinen oli eskarin vajaat 10v sitten päiväkodissa, nuoremmat koulun esiluokalla. Eroa kuin yöllä ja päivällä, mutta toki välissä oli 5 vuotta eli sekin vaikuttanee asiaan.

Vierailija
2/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa tilanteessa ehdottomasti koulun oheen eskariin. Muuten joutuu taas vaihtamaan paikkaa vuoden päästä, kun aloittaa koulun.

Meillä on päiväkoti, eskari ja koulun 1.-9. luokka samassa rakennuksessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi päiväkoti olisi tuossa tilanteessa edes vaihtoehto vai menevätkö nykyiset kaverit sinne? Kouluun tietysti, ettei tarvitse taas vuoden päästä siirtyä.

Vierailija
4/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kelpoisuudet ovat samat päiväkodissa ja koulussa (eli nykyään kasvatustieteen kandi), tosin etenkin pienillä paikkakunnilla myös luokanopettaja saattaa toimia esiluokan opettajana.

Sosionomi voi työskennellä esiopetusryhmässä lastentarhanopettajakoulutuksen saaneen työparina kuten isoissa eskariryhmissä usein on lastenhoitaja toisena aikuisena.