Oletko tyhjän nauraja vai -itkijä?
Sananlasku ”Kasvaa se mies räkänokastakin, vaan ei tyhjän naurajasta” kuvaa suomalaista vakavaa ajatusmaailmaa. Tyhjän nauraja näkee asiassa hauskaa toisin kuin kanssaihmiset. Toisaalta tyhjän nauraja ei kaiketi ota asioita vakavasi, vaan lyö asiat lekkeriksi. Tyhjän nauraja ei tartu töihin eikä toimi rakentavasti.
Entäs tyhjän nauraja naiset? Parempi nauraa kuin itkeä!
Kommentit (7)
Itkijä. Pienikin poikkipuolinen sana, niin jo kyyneleet valuu.
Itkijä. Lapsena olin tyhjästä nauraja ja räkätin vaikka kesken tunnin sille kun opettajalla tulee kirjoutusvirhe.
Nykyään sit rupean parkumaan joka asiasta.
Minä olen aina tulkinnut tuon sananlaskun tyhjännaurajan tarkoittavan debiiliä, sellaista vähän "onnellista". Kehitysvammaista, joka ei tajua asioita ja siksi nauraa höröttelee milloin millekin. Ei sellaisesta mitään yhteiskuntahyödyllistä miestä tulekaan. Sinulla näemmä aivan eri tulkinta.
Joskus kun on hermo kireällä tai väsyttää paljon niin tulee itkettyä turhastakin. Mutta enemmän olen tyhjän nauraja. Siis sellainen että kun juttelen jonkun kanssa niin hihittelen ja naureskelen koko ajan. Onneksi suurin osa käsittää että olen vain iloinen ja positiivinen, mutta varmaan joitakin se ärsyttää (en oikeastaan tiedä kun olen saanut vain positiivista palautetta). :) Mutta vaikka hihittelen niin otan asiat tosissaan enkä lyö vakavia asioita leikiksi tai en tekisi hommia. Että tässä tuskin tarkoitettiin nyt tätä.
Nauraja!!!!!!!!!!!!