Atte Jääskeläinen ja Juha Sipilä
Kommentit (17)
Seli seli YLE
YLE yksityistetään ja Sipilä ostaa osakkeet
Ällöttää ja hävettää olla suomalainen, koska meillä on pääministerinä maailmankuulu idiootti. Suomi vapaan median edelläkävijä: harakatkin nauraa.
Demarikombarivihervassari mukapuolueettomat toimittajat mukapuolueettomassa Ylessä oksettaa
Toimittajakunta
Stiller: demari
Lybeck: vasemmistoliitto
Jne...
molemmista mulla toi gay radar hälyttää, hyvin voimakkaasti. Pari?
Tämä oli niin arvattavisa, Atte kieli ruskeana.
Vierailija kirjoitti:
Saavat voimaan pahoin
Ainakin neljä Ylen työntekijää sanoo, että pääministeri Sipilän uutisointia koskevia rajoituksia perusteltiin journalististen syiden lisäksi ”muilla syillä”. Päätoimittaja Atte Jääskeläinen ja hänen sijaisenaan toiminut Marjo Ahonen kiistävät väitteen.
Yle:n A-studion juontaja Susanne Päivärinta. (KUVA: Jussi Nukari / Lehtikuva)
Jussi Lehmusvesi HS Tuomo Pietiläinen HS Paavo Teittinen HS
Julkaistu: 1.12. 11:41 , Päivitetty: 1.12. 22:24
A-Studion juontajat Susanne Päivärinta ja Jan Andersson toistavat HS:lle kantansa siitä, että pääministeri Juha Sipilän (kesk) uutisointia koskevia rajoituksia perusteltiin ”muilla syillä”. Kaksi muuta paikalla ollutta Ylen työntekijää vahvistaa asian.
Ylen johto päätti maanantaina, ettei pääministeri Sipilän mahdollista esteellisyyttä Terrafame-asiassa saa käsitellä keskusteluohjelmissa, koska asia on saanut uutisoinnissa liian suuren painoarvon.
Päivärinta sanoi keskiviikon A-Studiossa, että linjausta perusteltiin toimittajille lisäksi toteamalla, että on myös ”muita syitä joita ei voida kertoa”. Päivärinta kysyi asiasta haastateltavana olleelta Ylen päätoimittajalta Atte Jääskeläiseltä, joka sanoo nyt HS:lle, ettei mitään julkilausumattomia perusteluja ole.
”Päivärinnan kysymyksessä oli virheellinen väite, että Ylen johto olisi sanonut, että asiaan [linjaukseen] liittyy muutakin. Näin ei ole sanottu, vaan kaikki syyt on lausuttu julki.”
Jääskeläisen mukaan ”väärinkäsityksen” taustalla on kokouksesta poistuneen toimittajan heitto.
”Minulle kerrotun mukaan toimittaja oli poistuessaan tilaisuudesta heittänyt lauseen, että voihan tässä olla jotain muutakin.”
Susanne Päivärinta sanoo HS:lle sähköpostissa, ettei hänen kysymykseensä ollut sisällytetty väärää väitettä.
”Näin nimenomaan päällikkö Marjo Ahonen sanoi toimituksellemme perustellessaan linjausta. Jan Andersson kysyi häneltä, voisiko hän avata noita muita syitä, kun kyseessä niin poikkeuksellinen linjaus. Ahonen ei avannut. Kokouksessa olijat kuulivat tämän kaikki, kukaan kokouksesta poistunut ei tuollaista väittänyt”, Päivärinta kirjoittaa.
”Jääskeläinen ei ollut kyseisessä kokouksessa, mistä kokouksesta poistujasta hän puhuu? Me olimme.”
”Näin tapahtui. Kysyin asiasta tarkentavan kysymyksen, eikä selvyyttä tullut sen suhteen, mitkä ’muut syyt’ voisivat olla linjauksen takana”, vahvistaa Andersson sähköpostissa.
Kaksi muuta Ylen työntekijää vahvistavat Päivärinnan ja Anderssonin väitteet.
”Marjo Ahonen todella puhui ’muista syistä’. Hän sanoi useampaan kertaan, että ’tietysti tässä on takana myös muitakin syitä, mutta niitä en nyt tässä voi kertoa’”, sanoo paikalla ollut työntekijä.
Kahden HS:lle puhuneen Ylen työntekijän mukaan kukaan ei mennyt ovesta huikaten, mihin Jääskeläinen viittasi.
Ahonen taas sanoo HS:lle, että kokouksessa ei viitattu ”muihin syihin”.
”Tämä on mysteeri. En sano, että Susa [Päivärinta] tai Jan valehtelevat, mutta tässä on tapahtunut nyt joku väärinkäsitys”, Ahonen kertoo.
”Kävimme pitkiä keskusteluja, mutta en voi käsittää, mistä tällainen käsitys olisi voinut syntyä. En ole sanonut, että olisi muita syitä, koska niitä ei ole. Miksi olisin siis sanonut niin?”
Jääskeläinen kommentoi asiaa HS:lle sen jälkeen, kun tuottaja ja TV1:n Uutisvuoto-ohjelman juontaja Baba Lybeck sanoi menettäneensä luottamuksen häneen.
Lybeck twiittasi keskiviikkona luottamuksensa Jääskeläiseen ”olevan nolla”.
Tämän on täysin kestämätöntä. Luottamukseni @attesakari'in on täysi nolla. @PaivarintaSusa @ErvastiPekka https://t.co/zJAjQc01hy
— Barbara Lybeck (@babalybeck) 1. joulukuuta 2016
Myös Ylen entisen politiikan erikoistoimittajan Pekka Ervastin lähtö herätti Lybeckissä kysymysmerkkejä.
”Jääskeläinen ei kiistä, että Ervasti sai lähtiessään Yleltä kipurahat siitä, että hän ei kerro juttujen hyllyttämisestä, eli vaikenee uhkasakon uhalla”, Lybeck hämmästelee.
Jääskeläisen mukaan tämäkään väite ei ole totta.
”En halua muuten kommentoida, mutta kumpikaan näistä [Baba Lybeckin] perusteista ei pidä paikkaansa”, Jääskeläinen sanoo.
Päivärinta kysyi Jääskeläiseltä videoyhteyden välityksellä myös, minkä takia häntä ohjeistettiin olemaan kertomatta kenellekään, että Sipilä perui sovitun haastattelunsa keskiviikon lähetyksessä.
”Lähdimme siitä, että ei ole mitään erityistä syytä korostaa sitä poisjäämistä. Hän oli aika näyttävästi ilmoittanut ettei halua asiaa Ylelle kommentoida. Se oli osa sitä samaa jatkumoa”, Jääskeläinen vastasi ohjelmassa.
Lybeck pitää erikoisena ohjeistusta, ettei Päivärinta saa kertoa ”Ylen sisällä, Ylen ulkopuolella ja somessa”, että pääministeri on perunut tulonsa. Hän pitää kohtuuttomana myös Pressiklubi-juontaja Ruben Stillerin saamaa, myöhemmin peruttua varoitusta.
”Yksinkertaisesti, vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläisen selitykset toiminnastaan ovat mielestäni kestämättömät ja herättävät suurta huolta Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan riippumattomuudesta. Luottamukseni Jääskeläiseen mureni täysin nähtyäni tämän haastattelun enkä koe, että hän voi jatkaa Ylen vastaavana päätoimittajana.”
Stiller vastusti työnjohdon käskyä olla suunnittelematta Sipilän Terrafame-kytkösten käsittelyä ohjelmassaan.
Lybeck korostaa, ettei ole Ylen työntekijä, vaan vapaa toimittaja, joten tämä on vain yksittäisen ex-uutistoimittajan mielipide.
Uutisvuoto jää tauolle ensi lauantain jälkeen. Lybeckin mukaan se jatkuu myöhemmin normaalisti. Juontajan mukaan Uutisvuoto ei ole saanut minkäänlaista ohjeistusta Sipilä-tapauksen käsittelystä.
”Se on viikon ykkösuutinen, ja sitä käsitellään varmasti ensi lauantain ohjelmassa”, hän sanoo.
HS tavoitti myös useita muita Ylen ruutukasvoja torstaina. Kukaan heistä ei halunnut kommentoida asiaa.
Heh. Hyvä että asiasta puhutaan ja nostetaan oikein kissa pöydälle.
Itse asiassa kohu kertoo siitä, että medianvapaus toimii meillä aika hyvin. Kuinka monessa maassa mediatalon toimittaja voisi suorassa lähetyksessä pistää oman esimiehensä tiukkaan kuulusteluun kuten Ylessä Päivärinta teki?
Veikkaan ettei edes USA:ssa olisi moneessakaan mediayhtiössä onnistunut.
Sipilä saa nyt tottua siihen, ettei pääministeri voi määrätä kansaa eikä mediaa. Ehkä hänellekin löytyisi joku mediakonsultti, joka teippaisi ministerin kädet selän taakse ja suun kiinni kun herra saa näppyölöitä vapaasta mediasta.
Pääministerin osalta minua huolestuttaa enemmän ne pimitetyt osakkeenomistukset ja muut (se vakuutuskuori). Emme edes tiedä missä hänen pitäisi jäävätä itsensä! Tämä Kateri/Terrafame -tapaus voi mahdollisesti olla vain jäävuorenhuippu - tai sitten ei. Mutta emme me tiedä, vaikka meidän pitäisi.
En voi mitään sille, mutta Jääskeläisen jatkuva kireä hymy antaa vaikutelman, että ei ole puhtaat jauhot pussissa.
Atelle ja Sipille uimarenkaat jääkiekon tyyliin.
Juu