Lihava sinua kohdeltaisiin paljon paremmin jos olisit hoikka
Itse laihdutin 20 kg ja ero on kuin yöllä ja päivällä miten ihmiset minua kohtelee. Silloin kun olin lihava sain kaupassa huonoa ja tylyä asiakaspalvelua. Nyt kun olen hoikka niin minulle hymyillään ja suhtaudutaan positiivisemmin.
Älä enää keksi tekosyitä, vaan laihduta, liiku ja syö terveellisesti! Jokainen haluaa tuntea olonsa hyväksi ja hyväksytyksi.
Kommentit (11)
Hah hah.. Jos sua on kohdeltu huonosti esim. kaupassa niin se ei johtunut sun lihavuudesta.
Noinhan se menee, vaikka lähtökohtaisesti kaikkia pitäisi palvella yhtä hyvin painosta riippumatta.
Samoin, hyvin kohdellaan kiltinnäköistä mummoa yli satakiloisena, kiitos kysymästä.
Joo, hieman outo kokemus ap:lla, mahtoiko olla naama nyrpyllä ylipainoisena kun vihasi itseään ja luuli että muutkin tekevät niin? BMI 30 ja ihan hyvin kohdellaan joka paikassa, jopa lääkärillä.
Olin nuorena hoikka, ja minua kiusattiin koko ajan. Nyt olen lievästi ylipainoinen ja paljon kavereita. Kyse on vain siitä millaisia ihmisiä tapaat.
Miksi jäät jumittamaan noihin lihaviin? Päivästä toiseen vaan samoja avauksia toinen toisensa perään.
Höpsis. Käyttäydyt itse toisin, siksi sinua kohdellaan erilailla. Olet todennäköisesti itsevarmempi ja iloisempi kuin ennen, onnistuminen saa sinut säteilemään.
Olen itse ylipainoinen ja sovussa itseni kanssa. Saan oikein hyvää palvelua ja minua arvostetaan niin yksityis- kuin työelämässäkin.
Jaa minusta tulisi varmaan ihmisvihaaja, jos ennen tylyt tyypit heittäytyisivätkin kivoiksi. Onneksi nyt ystävälliset ihmiset ovat sitä aidosti ja toivottavasti pysyvät sellaisina, jos vaikka menen laihtumaan. Usein kuulee, että ystävien on vaikea kestää, kun "se läskikaveri" laihtuu ja jopa näyttää paremmalta kuin he. No, siitäkin sitten tietää, että oma tehtävä olikin vain saada kaveri näyttämään paremmalta.
Tuollaisten syiden takia en kuitenkaan laihduta tai jätä laihduttamatta.
Saan aivan riittävän hyvää palvelua jo nyt.
Olen 170 cm pitkä ja painan 115 kg. Saan pääasiassa aina todella hyvää asiakaspalvelua ja jos joskus joku aspa onkin happaman oloinen, en oleta sen johtuvan mun elopainostani. En koe muutenkaan että minua kohdeltaisiin huonosti. En tosin pyörikään sellaisissa paikoissa ja sellaisessa seurassa, jossa ulkonäkö olisi isossa merkityksessä.
Painan noin 95 kiloa ja mua kohdellaan oikein hyvin, kiitos vaan :)