Miten nauttia parhaiten ikävuodesta 25?
Kommentit (6)
Itse matkustelin ympäriinsä, kun kukaan ei odottanut kotona ja pystyi lähtemään minkälaisen porukan mukaan hyvänsä. Lisäksi panostin erääseen joukkuelajiin :-)
Hauskaa aikaa, mutta aikansa kutakin.
Juo viinaa ja biletä. 40v se ei tunnu enää samalta, ja viinakaan ei nouse päähän. Ainakaan hauskasti. +Känniräpellykset on noloja täs iäs 😕
1. Ota paljon kuvia. 25 on ehkä paras ikä ikinä.
2. Kirjoita kirje esim. 32-vuotiaalle itsellesi. (Tai mikä oma vanha-ikäsi nyt sattuu olemaan.)
3. Nauti tästä hetkestä täysillä. Olet 25 vain kerran elämässäsi.
4. Jos parisuhteessa: Mieti asiat kerralla kunnolla läpi. Onko tämä sinulle hyvä suunta?
5. Jos et parisuhteessa: Hmm, en tiedä vastausta.
6. Hormonit jylläävät tuossa iässä. Ota kuitenkin hetkiä, jolloin ajattelet ja suunnittelet, ihan järjellä, jättäen tunteet sivuun.
Ruumiisi rapistuminen on jo alkanut ja vauhti kiihtyy. Mieli rappeutuu samaa vauhtia. Väistämätön surkea loppu lähestyy.
Riippuu paljon elämäntilanteestasi, miten neuvoisin. Onko opinnot vielä kesken? Oletko työelämässä jo? Tässä iässä olet vielä nuori, mutta se aikuisuus on ihan oven takana. Jos matkailu yhtään kiinnostaa, niin lähde kokemaan maailmaa. Onko Suomi edes se oikea paikka sinulle? Kestätkö tätä kylmyyttä? Pyöriikö elämä vain täydellisyyden ympärillä, kivat vaatteet, komea poikaystävä, coolit ystävät ja hieno tyylikäs koti? Kokeile auttaa muita ja huomaa, kuinka etuoikeutettu suomalaisena oletkaan.
Opiskele.