Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Valmiiden kaljapäkkien ja -laatikoiden hinnat ovat törkeää kusetusta

Vierailija
09.11.2016 |

Yksittäisen tölkin hinta oli siis 80 senttiä /kpl, mutta kahdeksan tölkkiä samaa kaljaa 8-päkissä maksoi 11,68 euroa. Samat kaljat tuli siis irtotölkkeinä 5,28 euroa halvemmaksi mitä se olisi maksanut 8-päkkinä.

Ostin 18 tölkkiä ja ne maksoivat 14,4 euroa. Jos olisin ostanut irtotölkkien sijaan kaksi 8-päkkiä ja kaksi irtotölkkiä samaa kaljaa, olisin joutunut maksamaan niistä 24,96 euroa. Aivan järkyttävä ero hinnassa. Tuollahan hinnalla saa irtotölkkejä 31 kappaletta.

Miten tällainen oikein sallitaan? Kysehän on ihan selvästä yrityksestä kusettaa asiakkaita. Nostetaan tarkoituksella valmiiden päkkien hintaa kymmenillä prosenteilla ja toivotaan, että ihmiset eivät huomaa eroa ja ostavat sen valmiin päkin vertailematta hintoja. Miten kehtaakin kauppias yrittää kusettaa asiakkaita noin törkeästi.

Kannattaa tosiaan vertailla päkkien ja irtotölkkien hintoja, jos tykkäeette kaljaa hörppiä. Jopa vain viikonloppuisin juovat saattavat säästää kirjaimsellisesti 50-100 euroa kuukaudessa, jos ostavat kaljansa irtotölkkeinä eikä valmiina päkkeinä. Laatikot eivät ole paljon kalliimpia, mutta niissäkin saattaa olla 4-5 euroa ilmaan jos vertaa siihen millä saa 24 irtotölkkiä.

Kommentit (30)

Vierailija
21/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettekö tosiaan osaa katsoa litrahintoja. Ne on aina selvästi esillä.

Vierailija
22/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Häh. Mä oon luullut ettei alkoholia saa myydä määräalennuksella.

Sä luulit aika väärin. Etkö ole nähnyt yhtään kaljalaatikkotarjousta kaupassa, oikeasti?

Ihan oikein tiesi. Se muutos, ettei alkoholia saa myydä paljousalennuksella on nimenomaan se syy miksi irtotölkin saa nykyään ostaa yhtä halvalla kuin halvimman pakkauksen kappalehinta. Aiemmin irtotölkit oli kalliimpia ja hinta putosi yleensä sitä mukaa mitä isompi pakkaus. 8-packien hinnat on perua niiltä ajoilta ja kun laiskat ostaa niitä edelleen niin tyhmähän kauppias olisi jos hintoja laskisi.

En juo kaljaa. :D Enkä siis siksi oo tullut kiinnittäneeksi huomiota hintoihin sen enempää. Tuon määräalennuskiellon muistin vaan kuulleeni jostain. Jännä, että se ei koske kaikkia pakkauskokoja, koska kyllähän nyt tavallaan saa paljousalennusta jos ostaa 24-packin verrattuaan kaljojen kappalehintaa vaikka 6-packiin. Mutta tietty niin irto-oluella sen voisi sitten ratkaista, jos tajuaa katsoa niiden hintaa. :)

Niin kauan kun monipakkauksessa kappalehinta on vähintään sen yksittäin ostetun tölkin hinta niin ei ole paljousalennusta. Paljousylennystä saa laittaa eri kokoisiin pakkauksiin mielensä mukaan :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lyhyesti:

Osta aina irtotölkki, se on aina se halvin vaihtoehto.

(pätee vain samankokoisiin tölkkeihin. Ei päde pikkutölkki vs.pintti.)

Vierailija
24/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yksittäisen tölkin hinta oli siis 80 senttiä /kpl, mutta kahdeksan tölkkiä samaa kaljaa 8-päkissä maksoi 11,68 euroa. Samat kaljat tuli siis irtotölkkeinä 5,28 euroa halvemmaksi mitä se olisi maksanut 8-päkkinä.

Ostin 18 tölkkiä ja ne maksoivat 14,4 euroa. Jos olisin ostanut irtotölkkien sijaan kaksi 8-päkkiä ja kaksi irtotölkkiä samaa kaljaa, olisin joutunut maksamaan niistä 24,96 euroa. Aivan järkyttävä ero hinnassa. Tuollahan hinnalla saa irtotölkkejä 31 kappaletta.

Miten tällainen oikein sallitaan? Kysehän on ihan selvästä yrityksestä kusettaa asiakkaita. Nostetaan tarkoituksella valmiiden päkkien hintaa kymmenillä prosenteilla ja toivotaan, että ihmiset eivät huomaa eroa ja ostavat sen valmiin päkin vertailematta hintoja. Miten kehtaakin kauppias yrittää kusettaa asiakkaita noin törkeästi.

Kannattaa tosiaan vertailla päkkien ja irtotölkkien hintoja, jos tykkäeette kaljaa hörppiä. Jopa vain viikonloppuisin juovat saattavat säästää kirjaimsellisesti 50-100 euroa kuukaudessa, jos ostavat kaljansa irtotölkkeinä eikä valmiina päkkeinä. Laatikot eivät ole paljon kalliimpia, mutta niissäkin saattaa olla 4-5 euroa ilmaan jos vertaa siihen millä saa 24 irtotölkkiä.

Eniten säästät jättämällä kaljalitkut ostamatta, osta silläkin rahalla vaimolle ja lapsille ruokaa tai muuta tarpeellista.

Mitä hiton väliä sillä on mitä kalja maksaa, 10€/tölkki olisi oikein mainio hinta.

Vierailija
25/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lyhyesti:

Osta aina irtotölkki, se on aina se halvin vaihtoehto.

(pätee vain samankokoisiin tölkkeihin. Ei päde pikkutölkki vs.pintti.)

Kyllä se näin tosiaan näyttäää menevän.

Vierailija
26/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tän takia miehet ovat matematiikassa parempia kuin naiset.

Mistä tiedät, että topikin aloittaja on mies?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Lyhyesti:

Osta aina irtotölkki, se on aina se halvin vaihtoehto.

(pätee vain samankokoisiin tölkkeihin. Ei päde pikkutölkki vs.pintti.)

Kyllä se näin tosiaan näyttäää menevän.

Toivottavasti, koska laki määrää näin. 

Vierailija
28/30 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yksittäinen tölkki pitää olla yhtä halpa kuin mitä on tölkin hinta halvimmassa isommassa pakkauksessa. 

Valitettavasti suurin osa kaljanostajista ei tajua, että se ei toimi niin että kaikissa monipakkauksissa on yhtä halpa hinta, mitä yksittäisellä tölkillä. Vaan hinta voi olla monipakkauksessa mitä vaan.

Ja ihan turha syyttää kauppoja, koska ne haluaisivat päättää jokaisen pakkauksen hinnan ihan itse, laki se on joka määrää tähän pelleilyyn.

Ei siinä ole mitään kusetusta, se on vaan sitä että noudatetaan lakia. Jos sitä ei noudatettaisi, niin ei tarvitsisi kaljaa myydä ollenkaan. Sekö olisi ap:n mielestä hyvä?

Älä kaljaporvari selittele, laki ei velvoita

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/30 |
16.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pakkoko ostaa, jos niin kalliiksi käy? Juokaa raanavettä, se on laadukasta ja edullista eikä siitä tule päänsärkyä.

Eipä oo oluesta tullu päänsärkyä kertaakaan vaikka sitä on jonkin verran tullu nautittua, sanoinpaha vaan että alkoholin osto ei heti tarkoita ryyppäämistä... 🤦‍♂️

Vierailija
30/30 |
16.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ap ei osta oluttynnyriä? Tokmannilla on 5 litran oluttynnyri vain 24,95. Alle viiden euron litrahinta ja kummiskin reilusti yli 4 prosenttista. Ei ihan tunnissa lopu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kolme