Sairaslomalla työpaikan pikkujouluihin?
Mitä mieltä? Itse en kehtaisi mutta kuulema työkaveri on tulossa, saikuttaa jonkin polvivamman vuoksi...
Kommentit (10)
Totta hitossa menisin, jos en olisi kuumeessa, flunssassa, vatsataudissa, yms.
Jos on sellainen työ, että esim. se polvivamma vaikeuttaisi selvästi työntekoa, mutta pikkujouluissa voisi kyllä istua yhdessä paikassa, niin menisin. Jos taas työkin olisi pelkkää istumista, eikä vamma aiheuta jatkuvia kipuja tmv., niin en.
Kyllä on viinanhimoista porukkaa, käyn noissa vain kun ei kehtaa olla pois, saikku hyvä syy siihen.
Polvivammaisena voisin osallistuakin, ellei kyseessä ole koskilaskua ja seinäkiipeilyä.
Olen polvileikkauksen vuoksi ...lomalla, eikä estä minua syömästä niin menossa olen koska ravintolaan on esteetön pääsy. Ei portaita, kuten työpaikalla.
Riippuu syystä. Yhtälailla se mitä muutenkin tekee saikkupäivänä riippuu poissaolon syystä. Jos oon ollu flunssassa tms. pysyny kotona, kun olkapää vaivas hengailin kaupungilla.
Eli hyvin voisin polvivaivasena mennä pikkujouluihin. Toki lääkärin antamien ohjeiden rajoissa.
En mä menisi. Jos pomo pyytäisi niin joo, tai jos todella moni työkaveri pyytäisi suoraan, mutta muuten en kyllä menisi, ei olisi sopivaa.
Miten meinaa olla kontillaan, jos polvet jo valmiiksi kipeinä?
Mä oon käynyt sairaslomalaisena (polvivamma juurikin) jopa ex-työpaikan virkistyspäivässä, mutta se oliki aika pieni ja yhteisöllinen työpaikka.
Keuhkokuumeessa en menisi, polvivamman kanssa voisin mennäkin. Eli riippuu saikun syystä.