Syyhypunkin karkoituksessa toinen hoitokerta välttämätön?
Heips! Meillä todettiin viime viikolla ensimmäistä kertaa elämässäni syyhypunkin tartunta. Oli kerennyt leviämään 75% meidän perheestä, ainut oireeton 1v. taapero. Lääkärin vastusteluista huolimatta hoidettiin myös tuo oireeton lapsi ja kaikilla oireisilla oireet vähenikin huomattavasti muutamassa päivässä hoitokerrasta. Toki kutiaa edelleen hieman, mutta rasvauksella aika huomaamatonta enää. Kotiinsaaduissa ohjeissa (ja NIX-paketin ojeissa myös) luki että hoito voidaan uusia viikon päästä, ELLEI selkeää parannusta oireista ole. Ja lääkäri sanoi että yksi hoitokerta riittää. Joissain ohjeissa (netissä) taas lukee että hoito on uusittava viikon päästä jotta saadaan toivottuja tuloksia. Miten on? Lääke on kallis toki, mutta on kyllä sen uusimisen arvoista jotta ei tätä ruljanssia tarvitsisi käydä uudestaan läpi.
Kommentit (6)
En ole kuullutkaan syyhyepidemioista. Kihomatoja ja täitä on tarhoissa.
40v sitten perheessäni oli syyhypunkki. Yhdellä kerralla saatiin pois. Tais olla iso pyykkirumpa siinä.
Mistä olisitte saanut tartunnan?
Minulla on kokemusta ja aivan ehdottomasti uusitte ja teette koko siivous- ja lakananvaihtoruljanssin uudestaan hoidon uusimisen yhteydessä. Parasta on laittaa rasvat ihoon ja lähteä viikonlopuksi vaikka hotelliin niin ei tarvitse kotia kuurata niin tarkasti. Meillä on ollut syyhypunkki. Tosi tärkeää hoitaa kaikki kerralla ja huolella.
Itseäni neuvottiin apteekissa uusimaan, ja jo ihan oman mielenterveyden takia teinkin sen, koska en halunnut mitään syyhykierrettä. Ilmeisesti ensimmäisen kerran jälkeen voi vielä kuoriutua joitakin munia, siksi siis toinen hoitokerta viikon (vai oliko se kahden?) jälkeen.
Lääkkeet eivät vaikuta yleensä muniin. Siksi kaksi kuuria on tarpeen.
Voi, eikö kenelläkään ole kokemusta / tietoa? Ymmärsin että on ihan syyhyepidemioita pitkin Suomea?