Seppälän myyjä sanoi minulle "no ota silmä käteen ja katso" kun en nähnyt tuotteen hintaa
Minulla unohtui silmälasit kotiin. Kysyin yhden hajuveden hintaa joka oli laitettu vain pienellä tekstillä pullon kylkeen. Vanhempi muutenkin nyrpeän oloinen myyjä osoitti sormella sitä hinnan kohtaa ja sanoi tuon. Totesin etten näe ilman silmälaseja, sitten vaivautui kertomaan hinnan. Asiallista käytöstä?
Kommentit (35)
No ei tietenkään ole asiallista käytöstä! Pistä valitusta menemään.
Siinä vasta vuoden asiakaspalvelija!
Olipa tympeää. Ja jos ottaa silmän käteen, niin sitten ei kyllä ainakaan näe mitään, joten olipa huono neuvo vieläpä.
Mä olisin sanonut, että mun silmät on sun upeissa tisseissä, niin en saa otettua käteen.
Palautetta vain menemään. Nykyään yrityksillä on varaa valita työntekijänsä ja silti jotkut myyjät voivat olla tylyjä asiakkailleen. Olikohan vastuullisessa asemassa ja vakituinen työpaikka niin on varaa olla tyly.
Tuota asiakaspalautetta mietin, onko siitä mitään konkreettista hyötyä? Onko kukaan täällä Seppälään tehnyt ja tuliko minkäänlaista vastausta? Vai meneekö suoraan lukematta johonkin silppuriin kun palvelu on tuota luokkaa.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Olipa tympeää. Ja jos ottaa silmän käteen, niin sitten ei kyllä ainakaan näe mitään, joten olipa huono neuvo vieläpä.
Sen takia mua ärsytti lapsena kun aikuiset sanoi noin. Miten voi katsoa jos repii silmän päästä?
Ei ollut asiallista mutta oliko nyt noin kova paikka että tänne asti piti tulla kertomaan?
Vittu mitä paskaa. Toivottavasti et ostanut mitään.
Olikohan niille aamulla ilmoitettu että pulju suljetaan joulun jälkeen?
Oisit sanonu että vedä huuli pääs yli ja nielase
Kannattaa laittaa palautetta ilman muuta! Ja siten, että myyjä on varmasti tunnistettavissa. Tuskin kukaan liikkeen omistaja haluaa, että työntekijät ovat tylyjä asiakkaille, sehän haittaa bisnestä. Toivottavasti kyseinen myyjä saa sitten esimieheltään palautetta tympeästä käytöksestään.
Kannattaa laittaa palautetta. Itse työskentelen pankissa ja toivon että asiakkaat laittaa pitkistä jonoista palautetta nimenomaan sähköpostilla, silloin palaute menee varmasti oikeaan tahoon eli johdolle. Jos palautteen antaa suoraan toimihenkilölle, ei siitä ole mitään apua.
Vierailija kirjoitti:
Tuota asiakaspalautetta mietin, onko siitä mitään konkreettista hyötyä? Onko kukaan täällä Seppälään tehnyt ja tuliko minkäänlaista vastausta? Vai meneekö suoraan lukematta johonkin silppuriin kun palvelu on tuota luokkaa.
Ap
Ehdottomasti laitat palautetta, todella törkeä myyjä. En juuri Seppälästä tiedä, mutta useiden kauppojen ja ravintoloiden käytänteiden perusteella uskon että Seppälässäkin käydään palautteet läpi ja käsitellään työntekijöiden kanssa. Tuon myyjän käytös on kyllä huomautuksen ellei jopa varoituksen arvoista toimintaa.
Tuosta silmän käteen ottamisesta tuli mieleen eräs tuttuni. Häntä oli joku kehottanut ottamaan silmän käteen, niin kaveri nappasi lasisilmänsä päästä ja totesi: "Niin mitä apua tästä nyt oli?" Oli vastapuoli hieman hämmentynyt kun ei ollut hänen lasisilmästään tiennyt etukäteen.
Täällä paikallisessa myymälässä myyjät mulkoilevat kun asiakkaita tulee, tuima katse vastassa, keskenään juttelevat lähes aina. Epämiellyttävää käydä koko liikkeessä, valikoima on niin huono että ei viitsi enää senkään takia käydä.
Sairaanhoitaja sanoi mulle: Hoida itteäs niin kuin hoidit edelliselläkin kerralla. (ei osannut antaa ohjeita, kun kysyin lääkeannoksesta, eikä halunnut päästää lääkärille).
Seppälällä ei taida mennä kovin hyvin. Myy ihmeellistä rytkyä, en ikinä löydä sieltä mitään. Tyyli on halpahallimaista, joka vaate pilattu ihme tekstillä tai vetoketjulla oudossa paikassa. Menee aina överiksi niiden jutut, joskus on oranssia lähes joka vaate, sitten harmaata ja mustaa pelkästään. Kosmetiikka on kuraa. Why of why... Mikseivät myy perus klassisia vaatteita, kauniita ja yksinkertaisia hyvistä luonnonmateriaaleista eikä niitä sähköisiä akryylilumppuja. Luonnonkosmetiikkaa ja laadukkaita tuoksuja. Tyttöjen vaatteetkin on tyyliä "pikkuaikuiset".
Suunnittelijoille potkut.
Arvaan että on seuraavana konkurssissa. Selittäisi myyjän käytöksen.
Ei ollut asiallista käytöstä.