Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin rikokseen syyllistyy

Vierailija
06.11.2016 |

silloin, kun antaa jonkun henkilön pitää kirjoja, jotta voi nostaa Kelan etuuksia? Ihan mielenkiinnosta kysyn, sillä tiedän tapauksen, jossa eräs henkilö antaa kaverinsa pitää kirjoja luonaan, jotta kaverin avopuoliso voi nostaa Kelalta mm. asunto- ja opintotukea sekä lapsilisän yksinhuoltajakorotusta.

Osaako joku sanoa syyllistyykö tämä auttava kaveri nyt johonkin rikokseen? Oöen sanonut hänelle, että ei kannata mahdollistaa tukien huijaamista, sillä käryn käydessä hänellekin voi parhaassa tapauksessa tulla seuraamuksia.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sinähän se heistä kantelet.

Vierailija
2/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olisit kysynyt millaiset ihmiset näin tekevät niin olisin vastannut että ne jotka vihaavat maahanmuuttajia kun tulevat tänne loisimaan.

Vierailija
4/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikkaan petosta.

Vierailija
5/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kantelemassa kenestäkään. Ei kuulu mun tapoihin sekaantua toisen asioihin. Lähinnä haluaisin, että mun kaveri ymmärtäisi minkälaisia seurauksia asialla voi olla, jos jää kiinni. Kaveri väittää ihan tosissaan, että ei tee mitään väärää.

Sanotaan, että on jossain kirjoilla eli kirjat on paikassa x. Ei ole mitenkään harvinainen ilmaus ainakaan pohjosessa.

Ap

Vierailija
6/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auttaja syyllistyy avunantoon kavalluksessa/petoksessa, miksi näitä tukihuijauksia sitten sanotaankaan. Kirjoilla on lain mukaan oltava siellä, missä henkilö vakituisesti asuu, ja tukien huijaaminen tällä tavalla on rikos. Tuomio tukihuijarille luultavasti sakot+tukien takaisinmaksu ja auttajalle avunannosta rike-/päiväsakko riippuen siitä, kuinka paljon on ehditty tukirahoja huijata.

Ihan oikein olet kaveria neuvonut, ettei huijaamista kannata mahdollistaa. Ei ne seuraamukset niin suuret ehkä ole, mutta merkintä jää rikosrekisteriin ym. Joku tuleva työpaikka voi mennä sivu suun kun työnantaja ei halua tyyppiä jolla on alla avunanto (törkeään) petokseen/kavallukseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo siis en todellakaan halua kaveria kuseen, mutta hän ei nyt tunnu ymmärtävän mihin soppaan on lusikkansa laittanut. :(

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan viisi