Timo Hännikäisen apuraha ehkä perutaan
Höh. Ihan tyhmää taas. Miksi Timppaa sorsitaan?
Kommentit (2)
Jospa palstapersu opettelisit lukemaan ja ymmärtämään lukemaasi, ei tarvitsisi kysellä tyhmiä.
ALFRED KORDELININ säätiön hallitus kokoontuu sunnuntaina kello 15.30 käsittelemään uudelleen kirjailija Timo Hännikäiselle myönnettyä apurahaa.
Hännikäinen tunnetaan äärioikeistolaisista, naisvihamielisistä ja rasistisista kommenteistaan, minkä takia Kordelinin säätiön lokakuussa myöntämä 6 000 euron apuraha herätti paheksuntaa. Asiasta keskusteltiin paljon sosiaalisessa mediassa.
Toimistopäällikkö Marita Seitsalon mukaan säätiössä on joskus ollut tilanteita, että myönnetty apuraha on jouduttu perumaan. Seitsalo myös sanoo, että säätiöllä on valmiit käytännöt tällaisten tapausten varalla.
Juuri muuta Seitsalo ei suostu kommentoimaan.
”Kaikki kahdeksan hallituksen jäsentä ovat sunnuntaina paikalla. He arvioivat asian ja tekevät päätöksen. En lähde ennakoimaan hallituksen toimintaa.”
Timppeli kertoo varmasti kohta asiasta itse lisää.