Hikoilu antiperspiranteista huolimatta
Mulla on kiusallinen ongelma niin kuin otsikostakin voi päätellä: hikoilen kaiken maailman tököteistä huolimatta. Siihen hikoiluun ei tarvita mitään hirveää rehkimistä, vaan ihan pelkkä oleminen ja ulkona kävelykin laukaisee sen. Turhauttaa, kun jää läikät kainaloiden kohdalle vaatteissa ja pitää pestä kuumissa asteissa jatkuvasti. Peseydyn riittävästi, mutta silti vaan hikeä pukkaa kuin porsaalla. Olen nuori ja hoikka nainen, joten kyse ei ole mistään vaihdevuosista. Mitä voin tehdä tälle kamalalle riesalle?
Kommentit (13)
Juo enemmän vettä ja vähemmän kahvia. Luovu maitotuotteista ja vehnästä. Koita saada itsetuntosi hyväksi.
Botoxia. Lääkäriin joka tapauksessa, voihan tuossa taustallakin olla jotain.
Itsetuntoni on ok, nyt on kysymys hikoilusta vain. /ap
Hikoileminen on normaalia, oli antiperspiranttia tai ei. Siis haiseeko se hiki vai ahdistaako vain märät läntit? Märkiin läntteihin auttaa kun ostat sellaisia paitoja, jotka eivät ole ihonmyötäisiä. Itse joudun laittamaan paperitupot kainaloihin :D Haiseviin kainaloihin taas auttaa palasaippua, nestesaippuat eivät pese kunnolla.
Vierailija kirjoitti:
Hikoileminen on normaalia, oli antiperspiranttia tai ei.
Jos kykenet ymmärtämään lukemaasi, ap:n tapauksessa kyse ei ole normaalihikoilusta.
-ohis
Hikoilu keskittyy siis vain kainaloihin, muualla kehossa on ihan normaali tilanne. Hiki jättää inhottavan katkun (jota antiperspirantit peittää vähän) joihinkin vaatteisiin. Olen myös huomannut, että palelen muuten tosi helposti, vaikka kainalot sitten hikoilisivat.
Kun olet pessyt (karvattomat) kainalot niin pyyhi vielä käsidesillä. Pelkkä hiki ei haise vaan pöpöt iholla saa hien haisemaan.
Ennen olin oikea hikikainalo eikä mitkään tökötit auttaneet. Löysin avun ihan markettituotteesta eli nykyään käytän Rexonan maximum prodection-dödöä ja ei enää kainalot hikoa. Prisma n. 10e.
Mulla auttaa yhdistelmä ei kainalokarvoja, Triple Dry ja talkki. Jos olet apteekin kamat kokeillut, niin Botoxia olen tosiaan minäkin kuullut laitetun. Pesen myös palasaippualla, koska se on tehokkaampaa kuin nestesaippua.
(Toisekseen en ymmärrä, miksi pitäisi kotikäytössä maksaa pullotetusta saippuasta, johon on lisätty vettä)
Vierailija kirjoitti:
Pesen myös palasaippualla, koska se on tehokkaampaa kuin nestesaippua.
(Toisekseen en ymmärrä, miksi pitäisi kotikäytössä maksaa pullotetusta saippuasta, johon on lisätty vettä)
Nestesaippua on paljon hygieenisempi käytössä kuin palasaippua.
Itse olen ruvennut palelemaan ja samalla hien haju alkoi ihan hirveäksi. Onkohan kyseessä kilpirauhanen?
Osta apteekista tehokkaampaa antiperspiranttia ja käytä sitä ohjeen mukaan. Ja muista, että hikoileminen on luonnollista. Kaikki eivät voi pitää esim. sen värisiä vaatteita, joista kainalolaikut paistavat.
Kai oot kokeillut apteekin antiperspirantteja, Triple dryta tai jos sekään ei auta niin Absolut torria?
Mene lääkäriin.