Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä olisitte tehneet? 15 vuotiaan kasvatusasiaa

Vierailija
30.10.2016 |

Eli käyttäytyi huonosti ja näytti ettei arvosta minua ollenkaan. Huonon käytöksen vuoksi otin hänen tietokoneestaan nettipalikan pois. Ennenkin menettänyt tavaroita joten tietää miten homma toimii, että sen saa kyllä ajan saatossa takaisin kun käyttäytyy.
No seuraavana päivänä olin jättänyt vihkisormukseni kylppärin naulakkoon ja huomasin sen kadonneen siitä. Teini kävi jälkeeni suihkussa, joten oli sen siitä pudottanut tai vienyt. Koko kylppäristä ei sormusta löytynyt, pengottiin kyllä kaikki paikat monta kertaa läpi.

Teinin puheesta jo huomasin, että taitaa olla tietoa sormuksen olinpaikasta. No tänään kun tuli reissusta ja on osannut käyttäytyä, päätin että annan nettipalikan takaisin ja jos hänen kassakaapistaan tuo sormus löytyy, niin otan vielä samana päivänä palikan uudelleen pois. Teini meni suihkuun ja suihkun jälkeen vielä kyselin, että näkyikö sormusta siellä, ilme oli taas sen näköinen että tiesin teinin tietävän missä sormus on. No ei minun tarvinnut kuin mennä kylppäriin niin siinä se oli kaapin päällä, missä ei aiemmin ollut.

Mitä olisit tehnyt? Minä ilmoitin vain teinille, että löytyi. Teini kovasti kyseli että mistä. Ajattelin että en nyt rankaise häntä kun kuitenkin korjasi virheensä ja palautti sormuksen. Oli sen vienyt varmasti sen takia koska otin häneltä sen nettipalikan. Arvelin tätä jo heti kun huomasin katoamisen, vaikka ei ole ikinä ennen vienyt teini mitään. Varmaan oli ajatuksenaan että antaa sen sitten takaisin kun saa nettipalikkansa. Teinkö nyt hirveän väärin kun annoin teinin olla siinä uskossa, että en epäile mitään?

Kyseessä todella kiltti teini joka ei ikinä ole tehnyt tällaisia tempauksia ja omatunto kolkutteli varmasti todella todella kovin. Sinne kassakaappiinsa oli sen varmasti piilottanut. Tässä nyt pohdin, että pitäisikö kuitenkin sanoa teinille, että tiedän hänen vieneen sormuksen? Jokainen tekee joskus virheitä

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna olla

Äläkä viitsi turhaan sitä nettiäkään viedä. Pikkuasioista. Ei ihme että tuli uhmaa. Siis reaktio sinun epäoikeudenmukaisuuteen

Vierailija
2/4 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata vetää uhkatiukalle teinin kanssa. Kyllä hän tietää, että sinä taidat tietää. Liian tiukalla kohtelulla provosoit uhmaa turhaan. Mulla on kokemusta kahdesta vähemmän kiltistä teinistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että ainakin muutama on samoilla linjoilla kanssani. Teini on tämän illan ollut jotenkin erityisen mukava, varmaan se omatunto painaa.

Nettipalikan poisotto oli mielestäni sopiva rangaistus hänen puheidensa jälkeen, netti jäi kuitenkin vielä puhelimeen ja tablettiin. Teinin mielestä nyt kaikki rangaistukset on liikaa.

Hyvä kuitenkin huomata, että hänestä näkee samantien jos on syyllinen.

Vierailija
4/4 |
30.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No saitpahan tietää miltä teinistä tuntui menetys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme