Lähtevätkö teidän lapsenne karkki vai kepponen -kierrokselle?
Mietin, että onko tämä amerikkalainen tapa rantautunut Suomeen. Kannattaako varautua namuin, ettei vain joudu kammottavien kepposten uhriksi? :) Asun Helsingissä.
Kommentit (12)
Kulttuuri-imperialismin uhrit saattavat harhoissaan siihen sortua.
Eivät lähde mutta todella moni muu on lähtenyt, ovikello soi tiheään.
Onko se kerjuupäivä tänään? Eikö pyhäinmiestenpäivä ole ens viikonloppuna?
Niin Halloween on 31.10. Tänään on 29.10. Joten sanokaa niille lapsillenne että pysyvät pois vieraiden ovilta vielä pari päivää.
Eivät lähde. Asutaan maalla, ei täällä kukaan karkki tai keppostele.
Vierailija kirjoitti:
Onko se kerjuupäivä tänään? Eikö pyhäinmiestenpäivä ole ens viikonloppuna?
Eihän karkki ja kepponen liity MITENKÄÄN pyhämiestenpäivään vaan amerikkalaiseen Halloweeniin, joka on 31.10., ei siis tänään.
Kuulemma menee maanantaina. Mietin etteikö 16v ole liian vanha tuohon touhuun, mutta ilmeisesti sitten ei
Halloween saa mun puolesta rantautua suomeen, kunhan osattaisiin päättää milloin sitä juhlitaan. Viimeiset 2-3 vuotta meidän ovella on käyny eri kakaroita lauantaina ennen halloweenia, 31.10 ja vielä pyhäinpäivänä. Palmusunnuntai on sentään vaan kerran vuodessa.
Missään kalenterissa ei ole halloween tänään. Ja kaikista suomalaisista kalentereista puuttuu halloween kokonaan.
Eivät lähde ja mekään ei anneta karkkia kuin 31.10 käyville keppostelijoille. Lisäksi meillä on periaate 1 kerjuu vuodessa per lapsi, eli jos palmusunnuntaina on käyty meillä virpomassa, Halloweenina ei avata ovea ja toisin päin.
Toivon ettei kukaan soita meidän ovikelloa 31.10. Meillä ei vietetä mitään halloweenia. Jos olisi pieniä lapsia, kieltäisin heitä kerjäämästä naapurien ovilla.
Nosto