Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olet ajanut 30 km kiinni takapuskurissani

Vierailija
23.10.2016 |

Miksi ohitat edessäni olevaan turvaväliin ja jäät roikkumaan edellä ajavan takapuskuriin? Tuota näkee koko ajan liikenteessä mutta mikä siinä on pointti? Tulet perille ehkä kolme sekunttia aikaisemmin kuin ajamalla kiltisti jonon mukana. Lisäksi vaarannat liikenteen kun et pidä turvaväliä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa olen ihmetellyt  yli kolmekymmentä vuotta. Olen päätynyt siihen tulokseen, että joidenkin ihmisten luonne ei kestä viimeisenä ajamista. Liikenteessä erottaa myös helposti sen porukan, joka on pelannut koko ikänsä videopelejä ja ajaa niiden logiikan mukaisesti eli aina ohi, jos on vähänkään mahdollista. Ja itse he luulevat olevansa tosi hyviä kuskeja eivätkä tietenkään huomaa sitä, että muut joutuvat hidastamaan ja tekemään tilaa noille törpöille, jottei kolareita tapahdu.

Viime vuosina on raskaiden ajoneuvojen rattiin tullut paljon näitä videopelikuskeja. Parikymmentä vuotta sitten voi vielä pitkälti luottaa siihen, että rekkamies oli ammattilainen, mutta nykyisin valitettavasti ei voi.

Vierailija
2/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajoin eilen yli 20km toinen auto takapuskurissa roikkuen, 4-kaistaisella tiellä, josta vasen kaista oli koko matkan ajan tyhjillään. Nopeusrajoitus vaihteli 80 ja 60 km/h välillä, ja 60-alueella tiputin oman nopeuteni 55 km/h, mutta perässäroikkuja jatkoi roikkumistaan. Ei sentään kotipihaan asti ajanut perässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö palstalla tosiaan ole ketään joka ajaa kiinni edellämenijässä?

Vierailija
4/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eikö palstalla tosiaan ole ketään joka ajaa kiinni edellämenijässä?

Varmasti on, mutta koska heiltä puuttuu liikennesilmä ja itsesuojeluvaisto, he eivät itse ymmärrä olevansa näitä puskurissaroikkujia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yksi