Millaiset kihlasormukset teillä on?
Tarkoitus on huomenna mennä miesystävän kanssa katselemaan kihlasormuksia. Pidän todella vähän koruja ja sormuksia en koskaan, joten en osaa yhtään edes kuvitella millainen sormus minulle sopisi. Nettiä olen jonkun verran selaillut ja tykästynyt yhteen valkokultaiseen, jossa on monta pientä kiveä.
Olisi kiva nähdä millaisia tai minkä tyyppisiä sormuksia muilla on ja oletteko katuneet sormusvalintaa.
Kommentit (10)
Minulla on valkokultainen kapea sormus, jonka keskellä on soikio, jonka keskellä on pieni upotettu timantti. Se soikio keskellä näyttää silmältä. Tykkään tästä sormuksesta.
Mulla on kihlasormuksena äidiltäni saatu ihana teetetty allianssisormus. Valkokultainen.
Minulla valkokultainen timanttileikattu siro sormus ja miehellä mattapintainen keskeltä hieman kovera. Sekin valkokultaa.
Valitsimme sanalla kertaa sekä kihlan että vihkisormuksen. Molemmissa kiviä, mutta istuu yhteen täydellisesti.
eihän tuota nyt voi päättää miettimällä. Sitä pitää vain sovitella ja katsoa mikä miellyttää. Minäkin ensin ajattelin toisenlaista, mutta kaupassa huomattiin, ettei siihen sovi oikein mikään sormus rinnalle.
Itselläni on keltakultainen (ei pyöreä) kihlasormus, jossa timanttileikkaus keskellä. Laatukorusta ostettu. Monet sanoneet, että tämä kihlasormus menisi jo vihkisormuksenakin.
Mulla ei ole kihlasormusta, pelkkä vihkisormus. Se on äitini vanha vihkisormus. Keltakultainen, 4 mm leveä, puolipyöreä jossa 4 x 1 mm halkaisijaltaan olevaa, upotettua neliönmallista (Princess) timanttia rivissä. Sormus on näyttävä, yksinkertainen ja riittävän ajaton.
Kihla keltakultainen, puolipyöreä n. 2,5 mm leveä ilman kiviä. Vihki 2 mm leveä, keltakultainen ja puolipyöreä, 7 timanttia yht. 0,1 ct.
Älä mieti sitä mitä muut ajattelevat sormuksestasi, vaan mene samalla periaatteella millä valitsit miehenkin, eli valitse se mistä itse todella pidät. Väliäkö sillä sopiiko se jonkun mielestä sinulle, ja on aika läpinäkyvää jos joku sinun kihlasormustasi haukkuu, haukut johtuu silloin ihan jostain muusta kuin sormuksestasi, rohkenenko jopa sanoa kateudesta.
Vastatakseni kuitenkin myös itse kysymykseen, meille tuli aika erilaiset kihlasormukset, ja ei erillistä vihkisormusta. Miehelle yksinkertainen paksu hopeasormus, ei halunnut turhia koreilla ja voi rauhassa harrastaa, minulle koristeellinen ja siro valkokultainen antiikkisormus yhdellä vanhanajan tyyliin hillitysti piilotetulla kauniilla timantilla. Väri molemmilla on sama, muuten meidän sormuksilla ei ole mitään yhteistä ja hyvä niin, näin naisellinen sormus miehellä olisi kyllä tosi outo... Huono puoli tässä on että sormusta pitää aina varoa, miehen sormus on paljon käytännöllisempi.
Sen kovan etsinnän jälkeen löytyneen täydellisen ainutlaatuisen sormuksen kanssa ei sitten ylläri sopinutkaan erillinen vihkisormus, joten yhdellä sormuksella pärjätään molemmat. En kyllä koskaan tajunnut miksi naiselle kuuluu kaksi sormusta kun miehelle kuuluu vain yksi. Ei kukaan sitä toisen sormuksen puutetta ole ihmetellyt, ja mitä sitten jos ihmettelisi, minulle tämä on täydellinen sormus. Haukut sain vain kun kysyttäessä kerroin maksaneeni oman kihlasormukseni itse, hulluja nuo sukulaiset.
Mulla on leveä hopeinen kalevalasormus, siinä ei ole siis mitään krumeluureja. Mulla on 4-5 sormusta, joita vaihtelen vaatteiden mukaan, koska en voi pitää hopeista sormusta esim suurien kultaisten korvisten kanssa:D
Ei ole vielä sormusta, mutta kihlasormukseksi haluan keltakultaisen puolipyöreän kapean (2 mm) sormuksen. Vihkiim tulee sitten timantteja ja se on näyttävämpi myös muodoltaan.