Microsoft Word -ongelma
Onko wordissa mahdollista laittaa taulukkoja sivuttain siten, että taulukon oikea laita on sivun yläosassa ja sillä lailla, että se on osa tekstiä, niin että sivunumerot täsmäävät?
Kommentit (4)
siis sivuttain?? poikittain vai sivu kerrallaan
taulukko osana tekstiä ??? mikä tarkoitus taulukolla on
miten teet sivunumeroinnin, jos automaattinen niin miten se muka jättäis taulukkosivulta numeron pois
eikö kukaan todellakaan tajua:
1 sivu: teksti normaalisti vasemmalta oikealle, marginaalista marginaaliin, sivu layouttina eli pystyasennossa. sivunumero ylhäällä keskellä ja on numero 1. eli aivan normaali sivu
2 sivu sivu pystyasennossa, mutta taulukko sivuttain sivunumero ylhäällä keskellä, on numero 2. Taulukon tekstiä lukeaksesi täytyy sivua kääntää 90 astetta myötäpäivään. eli teksti taulukossa " kulkee" sivun alalaidasta kohti sivun ylälaitaa.
3 sivu samanlainen kuin 1 sivu
Siellä voisit laittaa sivun numeron vas. yläkulmaan(käännä sivu ensin vaakaan) Muotoile solut-Tasaus- käännä tekstiä(sivunnumero) 90 astetta.
Muut sivut voisivat olla wordia. Muista katkaista yhteys ylätunnisteeseen välillä, että saat sivut täsmäämään.
Tarkoitatko että se sivunumero on siellä taulukon sisällä?