Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt ymmärrän lapsivapaat hotellit!

Vierailija
19.10.2016 |

Palattiin juuri syyslomalta resortista, jonka kaikki neljä uima-allasta olivat lasten valtaamia. Ongelmahan ei ole oikeastaan lapsissa, vaan resorteissa löhöävissä isukeissa ja äideissä jotka tuntuivat lomailevan kasvatusvastuustaan.
Suomalaisia perheitä oli meidän lisäksemme vaan pari, ja melko ihmeissämme katseltiin muiden pohjoismaalaisten (hollantilaiset pahimpia) perheiden menoa. Vanhemmat kittasivat all inclusive drinkkejä aamusta asti ja lapset temmelsivät keskenään, hyppivät altaisiin piittaamatta uijista ja auringon ottajista, ja valtasivat ihan kaikki paikat. Vietettiin koko loma rannalla, koska allas alueella pystyi olemaan aamupäivisin kun pohjoismaalaiset perheet nukkuivat pitkään, kun illat sujui kännäämässä tavernassa. Lapset tietysti juoksivat väsyneinä sokerihumalassa pitkin allasaluetta ilta myöhään, kun vanhempia ei kiinnostanut.

Oma loma tästä ei mennyt pilalle, sillä viihdyn rannalla eikä mukana ollut pieniä lapsia vaan teini joka luki kirjaa rannalla ja nautti kaupungista aikuisten kanssa, mutta säälitti ne pari suomalaista perhettä, joiden hyvätapaiset pienet lapset eivät uskaltaneet mennä altaaseen, koska ylipainoiset teinipojat hyppivät niskaan.Mietin vaan, että minne matkustaa lapsiperhe jonka lapsilla ON vanhemmat, jotka huolehtivat lastensa käytöksestä lomamatkalla??
Meille aikuisille on tullut aikuisten hotelleja, mutta
kun itse en ärsyynny lapsista vaan siitä, ettei lasten käytökseen puutututa vanhempien toimesta. Ihan mukava olisi seurata lasten iloa altaalla, jos edes yksi vanhempi kieltäisi esimerkiksi pommilla hyppäämisen kun joku on uimassa, tai neuvoisi olemaan juoksematta altaan reunalla, tai kieltäisi kirkumisen. Eräs ranskalainen poika kirkui aurinkotuolini vieressä suoraa huutoa altaan toisella puolella olevalla kaverilleen, äiti tuli 10 minuutin päästä jostain toisesta päästä allas aluetta sanomaan jotain ranskaksi.. Ei torunut kuitenkaan, joten huuto jatkui.
Ruokailussa pienet lapset kauhoivat käsillä hedelmiä, hakivat itse lisää vaikkeivät yltäneet tiskillekään. Semmoista sikailua en ole nähnyt missään. En ymmärrä, miksi hotellin hlökunta ei kiellä näitä possuja?
Joka tapauksessa, oli meidän viimeinen all inclusive matka perhehotellissa, ensi kerralla valitaan hotelli, jossa ei ole lapsiperheille mitään. Tämän hotellin PITI olla niin, että neljästä altaasta kolme on lapsille, mutta se neljäs aikuisten allas oli isokokoisten teinien temmellysallas. :/
Suomalaiset lapsiperheet saa olla kyllä ylpeitä omasta käytöksestään ulkomailla!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä lähtien Hollanti on ollut pohjoismaa?

2/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse suosin hissisttömiä pieniä hotelleja ja majataloja, koska ne ovat tasoonsa nähden edullisia (ilman hissiä ei voi saada tähtiluokitusta), ja ne ovat liian hankalia useimpien lapsiperheiden kannalta. Minkäänlaiset resort-lomat eivät yleensä kiinnosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisia parjataan vaan suomalaisten toimesta. Ulkomailla hotelleissa tykkäävät suomalaisista, koska ei aiheuteta melua tai häiriötä ja jos aiheutetaan, pahoitellaan aina ja korvataan. Suomalaiset ei ole ylimielisiä kuten venäläiset tai britit, joista jälkimmäiset ovat piittaamattomia.

Ihan ylpeä saa kyllä suomalaisista olla, meistä tykätään turistikohteissa kun ollaan niin huomaamattomia. :D

Vierailija
4/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikista pahimmat on kiinalaiset, siinä venäläisetkin jää kakkoseksi..

Vierailija
5/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me rauhalliset lapsiperheet omatoimilomaillaan ja asutaan esim. vuokra-asunnossa. Altaalle voi sitten mennä erikseen eri paikkoihin koska käyttäytyvien lasten kanssa vierailut eri kohteisiin ovat helppoja. Tai sitten vuokrataan talo omalla altaalla.

Vierailija
6/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa laittaa palautetta hotellille, ja varaussivuille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kaikista pahimmat on kiinalaiset, siinä venäläisetkin jää kakkoseksi..

Allekirjoitan todellakin.

Olin joskus töissä eräässä hotellin ravintolassa Helsingin keskustassa, tein siellä enimmäkseen aamiaisvuoroja. Kun kiinalainen perhe poistui ja menin siivoamaan pöytää, hui hävityksen kauhistus miten paljon voi yksi perhe sotkea :/ ruokaa löytyi pöydän lisäksi lattialta ja tuoleilta, kolme-neljähenkinen perhe oli ilmeisesti niin janoinen että tarvitsivat 20 juomalasia, ja joka kerta on näköjään haettu uusi lautanen kun on haettu lisää ruokaa.

Muita pahoja oli mm. venäläiset, italialaiset ja joskus myös yhdysvaltalaiset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kuusi