**LOKAKUISTEN KESKIVIIKKO**
Kommentit (18)
Aamulla oli tosi huono olo, piti ihan puoliväkisin mutustaa yks leipä ja sitten jo pikkasen helpottikin. Päätä särki koko eilisillan, yön ja nyt aamullakin vähän. Eli taitaa alkaa sama vitsaus kuin aiemmissakin raskauksissa, päätä särkee siis vähän väliä.
Muutoin ei mitään uutta. Sitä vuotoa ei oo tullut ja ne kivutkin katosi tosiaan eilen pikkuhiljaa. Eli sen suhteen taas rauhallinen mieli. Kauheesti haluttais jo nähdä, että onko siellä masussa varmasti elämää, mutta täytyy yrittää vaan odottaa.
Onneksi päivät menee vauhdilla tämän katraan kanssa.
Mianni 7+4
Huomenta kaikki lokakuiset!
Liitynpä minäkin lokakuisiin. Oltiin maanantaina alkuraskauden ultrassa (rv 8+1) ja kaikki oli hienosti. Yllätys oli vaan melkoinen kun masussa olikin kaksoset! Omissa pusseissaan köllötteli 20mm pitkät vauvelit :) ja aivan luomukaksoset on meille tulossa. Miehen kanssa naureskeltiin onnesta soikeina koko ilta, uskomaton juttu. Toki lääkäri sanoi, että periaatteessa mitä vaan voi vielä tapahtua ennen 12 raskausviikkkoa, eli toinen voi vielä tulla pois. Sydämen syke oli kyllä molemmilla selkeä, joten toivotaan että kaikki menisi hyvin. Meidän perheessähän on 1 1/2 vuotias esikoinen, mutta eiköhän tässä selvitä! Olenkin kummastellut hurjaa pahoinvointia ja jatkuvaa nälkää ja nyt selvisi syy :)
Mukavaa keskiviikkoa kaikille lokakuisille, Mandisofia 8+3
Onnea mandisofia kaksosista! Kyllä varmasti oli iso ylläri ;) Sulla onkin sitten tiheää seurantaa raskausaikana, toivottavasti molemmat vauvat pysyvät matkassa loppuun asti!
S-I
Minä tässä jo odottelinkin, että kenelle meistä tulee tuplauutinen, kyllä taitaa olla, että jokaisen kuun pinossa se yks tuplamamma suunnilleen on. Itse oon nähnyt niitä kaksosunia (melkein painajaisia ;) mutta jospa ne nyt loppus, kun lokamasuihin saatiin se tuplaodottaja :)
Joku kyseli eilen remontti" höyryistä" . Tuota kannattaa ihan tiedustella neuvolasta!
Väsymys on ihan hirveä, ei vaan jaksa yhtään mitään... Zzzzz...
Eipä tässä mitään kummempia :)
-Lupicaia ja 10+6(??)
Mandisofialle tuplaonnittelut!! :)
Oireet ennallaan! Väsymys ja kuvotus. Lisänä tullut metallin maku suuhun ja masuun hormoniviiva :)
Eilisessä pinossa oli (anteeksi, en muista nikkiä) puhetta km-riskistä kun syke on ultrassa nähty. Totta on, että se pienenee, mutta on edellee n. 5% h12 asti. Minä olen yksi, joka on tuohon 5%:iin kuulunut... :(
A & Kirppu h9+6
Pitkästä aikaan kirjoottelen. Viime viikon lomalla ja kotimaanmatkailua harrastettiin miehen ja likan kanssa. Teki hyvää ja sai nukkua!!!
Nyt työt taas painaa päälle ja eilen kova päänsärky ja hartiat aivan jumissa. Pari Panadolia piti ihan ottaa ja Mobilaattia laitta hartioihin ja lämpötyynyt vielä lisäksi. Helpotti jonkun verran, kun aamusella heräilin. Silti sellainen outo olo nyt vielä on. Kaippa se menee ohi.
Huonovointisuutta ei ole viikkoon ollut, mutta väsymsytä vielä jonkin verran. Iltasin vatsa turvoksissa, mutta ei sen kummempia. Välillä ihan tuntuu ettei ole raskaana, mutta välillä sitten muistuttaa olemmassa olollaan.
Perjantaina eka neuvola..jee!
Mukavaa päivää kaikille odottajille!
Sefi rv 9+5
Pitkästä aikaa tääkin mamma raapustaa jotain. Ei ole vaan jaksanut oikein mitään, töissäkään. Luulin jo että väsymys oli hiipumassa poi mutta vielä mitä! Mutta päivä kerrallaan mennään. Kun tästä nuhasta pääsis niin ehkä sitte. Who knows???
Onnea Mandille tuplaten!! Vautsi!! Minäkin vitsailin tossa taannoin miehelleni että sitten np ultrassa nähdään, onko siellä kaks vai kolme :D Onneks todennäköisintä on että yks vaan. Vois käydä kämppä vähän ahtaaksi jos oiskin sitten viis lasta... Mut kaik otetaan ilolla vastaan.
Maanantaina oli eka neuvola. Tuntuu ihan että olis ekaa kertaa raskaana, jotenki niin pitkä aika siitä kun viimeks oli. Pienin täytti just viisi vuotta. Ekan lääkäriajan sain vasta viikolle 13+. Täytyy koittaa saada ultra sitä ennen niin tulee vähän varmempi olo. Vaikkei mitään häikkää oo ollutkaan.
Me ei kerrota raskaudesta muille vasta kun on ihan pakko. Lapsetkin on sellaisia hölösuita että pitää malttaa mielensä.
Talvista päivää toivottaa Sanna ja salamatkustaja rv 9+2
pitkästä aikaa kirjoittelen...
maanantaina oli eka neuvola ja kuunneltiin sydänääniä...ihan mieletön tunne kun ne kuuli. kyllä siinä silmä kostui :) nyt on sitten nähty ja kuultu sydämen lyönnit ( alkuraskauden ultrassa oltu 7+3 ).
vauvan syke oli 160..kuulemma normaalia näin alussa.
kuvotus jatkuu ja väsymys tietty. joka aamu perinteinen pytyn halaus ja sit aamupalaa napaan ja olo vähän helpottaa!
kai se tästä pikkuhiljaa rupee parempaan meneen, vaikkakin nautin tästäkin olotilasta kun tietää minkä palkinnon saa sit syksyllä ;)
vointeja kaikille ja aurinkoisia kevätpäiviä !!!
Hanna ja masuasukki 9+5
Minuun iski kauhea synnytyspelko kun aloin muistella edellistä synnytystä. Hyi se oli kamalaa enkä takuulla suostu enää alakautta, eikä kenenkään täysjärkisen pitäisi suostua. Se on naisten turhaa kiduttamista!
Onko täällä muita pelkääjiä?
Mulla kans pahoinvointi senkun jatkuu ja jatkuu.. Tuntuu ihan hassulta, kun esikoisesta ei ollut mitään (poika) ja nyt tuntuu kaikki maailman raskausoireet tulevan jo alkumetreillä. Saas nähdä olisko nyt sitten tyttö masussa :o)
Me oltiin just pojan kanssa reissussa mun vanhempien luona ja perjantaina on lähtö viikoksi Teneriffalle!!! Ihanaa päästä rentoutumaan ja mies saa viettää aikaa oikein kunnolla pojan kanssa :o) Toivottavasti ilmat vaan suosii.
Mua kans vähän ahdistaa ajatus synnyttämisestä.. Esikoinen tuli sellaisella rytinällä, että mitään helpotusta ei ehditty antamaan. Mulla synnytyksen aikana oli sellainen tunne, että keho on ihan shokissa kivusta. En siis voinut koko synnytyksen aikana tehdä muuta kuin kävellä pitkin salia ja huudella aaaah uuuuuh.. ja sitten nopeasti istumaan synnytysjakkaralle ja poika syntyi ;o) Nyt pelottaa toden teolle, että miten sitä ehtii sairaalaan ajoissa ja kuinka siitä taas selvitään..
Mutta mukavaa päivän jatkoa! Mä kömmin nyt pikaisesti pojan viereen päiväunille..
Goblin rv 8+4
Aih, tärkein unohtu.. viikko sitten nähtiin koko perhe pikkuisen sydämen löynnit!!! Hurja juttu!! Ja huomenna on eka neuvola.
Minä taas kaiholla muistelen synnyttämistä, minulla on takana 3 ihanaa synnytyskokemusta. Toinen oli kyllä tosi tuskainen, mutta silti siitä jäi ihanat muistot. Ja viimeisin oli aivan mahtava kokemus, kipu oli koko ajan siedettävää ja kätilöt upeita! Minä toivon sydämestäni, että voin taas synnyttää alakautta, sektiosta ei oo kokemusta, mutta kuvittelisin alatiesynnytyksen helpommaksi, koska ainakin minä olen ollut tosi hyvässä kunnossa heti synnytyksen jälkeen.
MUTTA; minua taas pelottaa jälkisupistukset, jotka olivat jo toisella kerralla pahoja, mutta viimeksi lähes tappavia. Tai ainakin siltä tuntui. Ja, kun ne tunnetusti pahenevat joka kerran jälkeen, niin mulla tosiaan alkaa kädet täristä kun ajattelinkin, mitä ne nyt neljännellä kerralla voivat olla. HYI!
Minulla olisi tarkoitus synnyttää tällä kertaa polikliinisesti, jos vaan raskaus ja synnytys menee hyvin ja vauva on hyvässä kunnossa.
OIKEIN IHANAA naistenpäivää teille kaikiille :-)
Täällä takana viikon kirjoittamattomuus. Mitään ylimääräistä en ole kyennyt tekemään tämän järkyttävän väsymyksen ja kuvotuksen keskellä. Onneksi esikko on ollut nyt paljon mummilla hoidossa ja olen saanut keskittyä itseeni. Kuukaisi on vielä hoitovapaat jäljellä ja sitten palaan työhöni.
Eilen alku-ultra takana. SIellä se pieni sydän sykki ja kyynel vierähti poskelle. Raskaus kuitenkin odotettua lyhemmällä eli olen ihan lokakuisia loppukuun odottajai ja jos vanhat merkit pitävät paikkansa, niin marraskuulle mennään. Katotaan nyt vielä np-ultrasta sitten oikea la. Viimeksikin alkuraskauden ultrassa sain noin 1 rv vähemmän viikkoja kuin sitten np-ultrassa. Mistä tämkä voi johtua? Mittauslaitteen epätarkkuudesta kentie...
SYNNYTYSaajtuksia: MInulla positiiviset fiilikset ekasta synnytyksestä. Tosin kärvistelin järkyttävien supistusten parissa 2vrk kotona ja se oli vaikein vaihe. Synnytyssalissa kipu pysyi hallinnassa hyvin ja jopa naurua mahtui kokemukseen. Ilokaasua nappaillessani tuntui välillä kuin olisin yökerhossa jammailemassa, kun meillä samalla taustalla muistaakesni soi Energy. Olin viime kerralla kättärin haikaranpesässä ja sinne ehkä nytkin.
t. JOlla Länsi-Helsingistä
ps. kertauksen vuoksi, mistäpäin Suomea olette ???
Mulla myös sama meininki, vaikka en ole päässytkään nettiin(töissä en voi kirjoitella näitä huuhaa-juttuja ja kotikone kaatuilee koko ajan...) hetkeen. Olo on edelleen kamala ja syödä täytyy koko ajan. Nauroinkin tossa, että kun raskauskiekossa on se sarake, missä näytetään äidin keskimääräinen kuukausittainen painonnousu, että mä taidan räjäyttää pankin perjantaina neuvolassa.... On pakosti noussu tällä syömisellä!!! No juu. En jaksa olla siitä huolissani, se lähtee sitten lokakuun jälkeen taas pois.
Rv:t tänään 8+0. Aika menee äkkiä!
Mulla on edellisestä synnytyksestä tavallaan negatiiviset muistot, pahin niistä liittyy epiduraalin ottamiseen, sillä anestesialääkäri tuli 12 tunnin yhtämittaisten supistusten (olin siinä vaiheessa niin loppu, etten olis tienny edes omaa nimeäni... en ollu ottanu mitään kivunlievitystä siihen mennessä, mutten siinä vaiheessa kyennyt enää edes nousemaan, olin aivan kivusta turta ja yökkäilin) uuvuttama ja lääkäri tulee ja kysyy ensimmäisenä, että mitä sä täällä puudutusta ruikutat jos et tiedä mille olet allerginen?! Olin neuvolassa maininnut saaneeni hammaslääkärissä MAHDOLLISESTI puudutteesta allergisen reaktion, ja neuvolassa mulle sanottiin, ettei mun tarvitse sitä selvittää sen tarkemmin, KYLLÄ ANESTESIALÄÄKÄRIT TIETÄVÄT, mitä puudutteita yleisimmin käytetään...... Ja jos mulla olis ollu siinä kohtaa enää voimia, olisin tempassu siltä jätkältä munat kurkkuun.... sitten se laitto sen helv..tin puudutteen kolme kertaa, kaks kertaa väärään kohtaan, ja loppujen lopuks just ennen ponnistusta niin, että ponnistus kesti sitten 1,5h kun en kunnolla saanut lihaksia toimimaan... Että niin asiantuntevaa sakkia täällä. En missään nimessä enää ota epiduraalia, olin jo edellisessäkin sitä mieltä, etten sitä halua. Jos lääkäri sattuu(!!!) tupeksimaan niin siitähän voi vaikka halvaantua!
Kunhan tämän ötökän nyt kunnialla maailmaan saatan, saapi loppua multa nämä touhut siihen... sen verran sitä synnytystä kammoan.
liini-kukka ja ötö 8+0
Moro kaikille!
Mulla tänään eka nla ja oli oikein mukavaa, vaikka sydänääniä ei saatukaan esille vaikka kokeiltiin. Tosi vähän aikaa etsittiin ja en pelästynyt vaikkei kuulunutkaan. Mulla ekallakin kertaa oli istukka etuseinässä joten esim se saattoi tässä vaiheessa estää sykkeen kuulumisen. No vajaan kahen viikon päästä on ultra ja sitten näkee että mitä siellä oikein on. Maha on niin kasvanut että jotain siellä ihan varmasti on! :) Kaikki arvot kohdallaan ja muutenkin mukava käynti.
Ihanaa kun pahat olot on historiaa ja väsykin vaivaa vain iltaisin. Mielialat vaihtelee ihan hirveesti ja herkkänä oon. Jos ekan kanssa olin herkkä, niin nyt oon ihan superherkkä. KAIKKI itkettää. Oikeesti, yks aamu itkin kun Vili Vilperissä yhellä pikkukoalalla oli äiti kuollu ja isä kateissa. Siis oikeesti itkeä tillitin niin että mies nauraa rätkätti ihan hulluna! Kyllä se sitten alko naurattaa muakin. Huh, huh!
Synnytystä en pelkää. Ehkä jännitän enemmän kuin eka kerralla kun tietää että aikamoinen koettelemushan se on. Mulla kuitenkin kipuineen kaikkineen tosi ihana synnytys Haikaranpesässä. Älyttömän positiivinen kokemus vaikka pikku-ukko vähän pelästytti kun ei heti hengittänyt ja tuli vähän kiire saaha hänet ulos. Nopeeta oli toiminta ja melkosen nopeesti se ensimmäinen rääkäisykin kuului, mutta kyllä siinä ehti pelästymään!
Jep, tässähän tätä taas! Varmaan alkaa noita neuvolakuulumisa enemmänkin tulemaan ja kohtahan ekat np ultratkin tehään. Mulla muuten tuo la vaihtelee 29.9 ja 1-3.10 välillä (riippu laskurista), mutta nyt pysyn kyllä tiiviisti Lokakuisissa kun tällä olen alusta jo pyörinyt. :)
Terkuin, Namaste rv 10+4 (tämän ne äitiyskorttiin merkkasivat)
oikein isot onnittelut mandisofialle tuplauutisista!!! ihanaa!
tänään onkin sitte ollut oikein kunnolla pahoinvointia, ei tunnu mikään auttavan, paitsi hetken helpotuksen toi amppari-mehujää :)
onneksi mies pääsi suht aikaisin tänään tulemaan kotiin ja hoitamaan poikaa, kun itse en oikein mihinkään pystynyt..
sain vielä aivan ihanan kukkakimpunkin;)
täälläkin vähän jo pelätään synnytystä! vaikka esikoisen synnytys olikin ns" mallisynnytys" ..niin aika rankka juttu silti, ennen synnytystä kävin pelkopolilla kyllä juttelemassa ja se varmaan helpottikin tuota, mutta luulen että kunhan tässä lähestytään syksyä alkaa taas pelot nousta kunnolla...haikaranpesässä synnytettiin ja oli kyllä aivan ihana paikka, jos mahdollista niin sinne tahtoisin uudestaan.
vielä tuo keskenmenokin pelottaa!vaikka syke jo onkin löytynyt.. meillä kaksi pientä enkeliä, ja toisella kertaa myös syke löytyi rv9+, mutta pikkuinen menehtyi rv12+
mutta vaikka se pelottaa, ei siihen kuitenkaan voi varautua...toivon sydämestäni että kaikki menee hyvin!
huooh, nyt voimaan pahoin;)
fiikuna ja mytty rv 8+5(10+)
Sen verran vielä väsymystä jäljellä, että iltaisin en joskus jaksa edes avata konetta saatikka lukea pinoja. Vähän kuitenkin tuntuu, että olisi helpottamaan päin, välillä meinaa jo pystyä elämään ihan normaalisti;) Pahaa oloa on enää tosi harvoin, joten kai sekin tästä pikkuhiljaa. Silloin tällöin, etenkin aamupäivisin tulee vielä olo, että on pakko syödä jotain, muuten alkaa etomaan. Kotivaa´an mukaan tähän astinen saldo on noin yksi kilo, eli ei kamalan paha. Eka neuvola ensi viikolla.
Mä oon muuten aika ihmeissäni, kuinka paljon mun maha on jo kasvanut. Ylävatsaa meinaa iltaisin turvotella ihan riittämiin, mutta kun päivisinkin alkaa jo olla näkyvissä selkeä vauvamaha alavatsalla! Siis voiko olla tottakaan, tällainen kumpu mulla oli esikoisesta ehkä joskus rv 15 tienoilla, jos vielä silloinkaan ja nyt viikkoja kasassa 7+6. Ei mene enää kauaa ennen kuin jään kiinni... Ja sekin imetyttää, että ylävatsa meinaa pullistella enemmän tai vähemmän, vaikka kohtuhan on tässä vaiheessa vielä tosi pieni ja ihan tuolla alavatsassa. Onkohan tähän muuta selitystä kuin huonosti tehty vatsatreeni edellisen synnytyksen ja tämän päivän välillä??? Valmiiksi jo paikat venyneet vatsan kasvua varten:p
Ihanaa naistenpäivän iltaa kanssasisarille!!!
-Lillis-
ps. Joku kysyi: Helsingistä olen.
Mulla oli eilen eka neuvola, mies ei valitettavasti päässyt töitten takia mukaan. Hb oli mulle ihan älyttömän hyvä 140 ja muutkin arvot ok. Täyttelin siellä papereita ja juteltiin aikaisemmasta raskaudesta. Sydänääniä ei edes yritetty kuunnella. Ja tietenkin meidän naapurilla ja hänen lapsellaan oli neuvola-aika meidän jälkeen, joten salaisuus paljastui! Toivottavasti ymmärtää olla puhumatta asiasta muille naapureille...
Kiva kuulla, että Miannilla on vuoto loppunut! Toivotaan, että tilanne pysyy hyvänä :)
Nyt koulujutskien kimppuun,
S-I ja Lumikukka 10+1