Helsingin pyöräilystadionin pysäköinti
Hei! Tietääkö joku onko toi pyöräilystadionin/velodronin pysäköintialue auki myös syksyisin? Itse stadion on käsittääkseni kiinni syyskuusta kevääseen, mutta mutta.. huomenna pitäisi ajaa Helsinkiin ja sinne suunnille, toi olisi hyvä paikka jättää auto. Josko joku helsinkiläinen tai alueella ajeleva tietäisi varman vastauksen?
Kommentit (12)
Sillä ei nyt ole mitään merkitystä maksaako vai ei, ainoastaan että onko se parkkis käytössä!
Koetin googlettaa mutta joo, ei löydy netistä mitään tietoa syksyn ja talven osalta. Kummaa. Viikonlopun pysäköinti joka tapauksessa taitaa olla ilmaista kun hinnat on kerrottu vain ma-pe osalta.
Siinä vieressä on vissiin pyörätie = ilmainen parkkipaikka. Etenkin jos sulla on Audi tai laitat huoltoajolapun ikkunaan. Näin ainakin joka puolella stadia muualla. :(
En ymmärrä kenen etu on että pysäköintiä rajoitetaan ja sillä rahastetaan.
Olisihan se esim. liike-elämänkin kannalta parempi jos auton saisi luvallisesti pysäköidä vaikka liikkeen oven eteen ilmaiseksi sen sijaan että pitäisi etsiä vartti parkkipaikkaa jostain ja sitten kun se löytyy, maksaa siitä ja kävellä vartti kohteeseen ja sitten vielä kävellä takaisin.
Mutta ei, lappuliisat kyttää puskissa ja jos jätät johonkin että vain muutaman minuutin nopeasti käväisee niin jo on sakot napsahtanut sillä välin. Viiden minuutin käynnistä tulee yli puolen tunnin projekti pysäköintimafian takia. Uskomatonta mutta totta.
Ei ole audia enkä vedä mihinkään luvattomalle paikalle :D what?!
Jos se maksaa pari euroa niin who cares. Kiinnostaa vain onko se koko parkkis edes auki syksyisin. Vai onko se pyöräilystadionin toimintaan kiinnitetty niin että on lukossa/pois käytöstä kun stadionkin on talviteloilla.
Kai sitä voi sinne ajaa katsomaan, mutta mieluummin tietäisi etukäteen että yrittääkö edes sinne vai viekö toiselle suunnalle. Just siksi ettei tarttis vieraassa paikassa ajella edestakas ilman tietoa parkkialueista. Se nyt ei mua haittaa että kohteeseen on vielä käveltävä kilsa tai kaksi, mieluummin jätän auton vähän sivummalle ja katselen kaupunkia kuin ajan ihan keskustaan tms.
Ei vieläkään kyllä ole selkeytynyt onko se pyöräilystadionin parkkis käytössä vai ei :D
No mihinkäs te muut sitten jätätte auton parkkiin tolla alueella? Tuun kauempaa siis Helsinkiin, voin jättää auton vähän pitemmällekin jos löytyy joku hyvä parkkialue. Pasila, Sörnäinen.. Toi pyöräilystadion olisi kyllä aika ihanteellinen jos olisi auki.
Vierailija kirjoitti:
Muista että pysäköinti maksaa!
Ei monessa paikassa maksa viikonloppuisin ja iltaisin. Sunnuntaisin on Helsingissäkin ihan kivasti parkkipaikkoja, viikolla konttoriaikoihin ei niinkään.
Pyöräilystadion on siinä Mäkelänkadulla..
On se auki läpi talven ja maksullinen vain arkisin klo 9-17. Asun siinä vieressä ja ohjaan omat vieraat sinne parkkiin.
Muista että pysäköinti maksaa!