Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kalhuelokuvien katselu pienestä saakka

Vierailija
03.10.2016 |

Olen siis niin pienestä asti katsonut kalhuelokuvia, kun jaksan muistaa.Ensimmäiset muistikuvat kalhuleffoista, kun olin noin 4-5-vuotias
Vanhemmat antoivat luvan minulle katsoa niitä, joskus jopa katottiin yhdessä.Ekalla luokalla pelasin jo k12 pelejä.Vanhempani eivät siis ikinä välittäneet ikärajoista vaan antoivat minun katsoa/pelata ihan mitä haluan.
Mietin, että minkälaisia seurauksia tästä voi tulla? Voiko vaikuttaa, jotenkin myöhemmässä iässä?

Tällä hetkellä olen 18v. ja en koe, että olis jäänyt mitään traumoja tms. Toisaalta olisi voinut olla kiva edes joskus katsoa myös lylyleffoja.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ethän v-tyylin leffoja ole katsellut?

Vierailija
2/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vauhdikkaammasta menosta pitää, niin rullasuksifilmit kannattaa huomioida.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen 32v ja katsonut lapsena kauhuelokuvia paljonkin.

MUTTA ne kauhuelokuvat oli kuin pikkukakkosesta verrattuna siihen sairaaseen materiaaliin mitä nykään on esille.

Ei kukaan silloin katsonut noin oksettavia, voi olla että joku sellainen oli tarjolla videovuokraamon peränurkan alahyllyllä, josta joku hyypiö sen nappasi. Mutta ei laajassa levityksessä ollut sellaista mitä nyt on..

Vierailija
4/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei aiemmin traumoja ole tullut niin tuskin ne enää mihinkään vaikuttaa.

Kai se riippuu lapsen herkkyydestä miten vaikuttaa.

Itse en ole antanut lasten katsoa kauhuleffoja.

Vanhempi (9v) oli mummolassa viikon kesällä ja oli siellä katsonut. Seurauksena joka öiset painajaiset, joille ei loppua näy.

Hyvä mummo!!!

Vierailija
5/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitin 12 vuotiaana amityville kakkosella. En muista enää kunnolla, olen 45. Silloin kerättiin porukalla rahaa ja vuokrattiin elokuvia. Tuo amityville oli ainakin silloin kersalle helvetin pelottava elokuva. Riippuu lapsesta minkä ikäisen voi antaa katsoa kauhua. Uuudet kauhuleffat on mennyt splattereiksi, ei oikein nappaa.

Vierailija
6/6 |
03.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katselin pienenä sekä kalhu- että koilaelokuvia ja kyllä pelkäsin kun mulisivat niin hilmuisesti. =O

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kaksi