Sudokujen harrastajat
Olen tehnyt päivälehdessä olevia sudokuja ja vaikeista olis kysymys. Helpot selvittää sitä mukaa kun keksii uusia numeroita, mutta onko vaikeissa pakko ruveta pelaamaan päässään tyyliin jos laitan tuon tuohon niin siitä seuraa sitä ja sitä. Eli mielessään pohtia erilaisia vaihtoehtoja? Helpothan pystyy selvittämään ilman mitään virtuaalipeliä päässä. Vaikea selittää enkä tainnut onnistua siinä kovin hyvin =).
Kommentit (8)
Helpot saan ratkaistua sillä periaatteella että jonkun luvun on " pakko" mennä johonkin, koska ei ole muuta vaihtoehtoa. Tein tuossa yhden vaikean ja jouduin ikään kuin pattitilanteeseen, jossa mistään ei tuntunut löytyvän sitä kahvaa mihin seuraavaksi tarttua. Enkö vaan löytänyt sitä, vai voiko sudokusta tehdä sellaisen, että jossain vaiheessa on pakko ruveta spekuloimaan, koska jokainen puuttuva luku voi tulla kahteen tai useampaan paikkaan ja on pakko ruveta rakentamaan monimutkaisia strategioita päässään.
Eli joskus täytyy miettiä aika pitkälle mitä seuraisi jos laitan kasin tähän enkä tohon. Vaikeissa tulee todellakin tilanteita ettei näe suoraan mikä luku on pakko tulla johonkin kohtaan.
Kun huomaa, että esim. kahdessa ruudussa on mahdollista laittaa vain 2 tai 7, tietää, että muihin rivin ruutuihin ei voi tulla kakkosta eikä seiskaa. Vastaavasti, jos kolmessa ruudussa on samat kolme numeroa (tai näiden kolmen yhdistelmiä), niin näitä kolmea numeroa ei voi tulla rivin muihin ruutuihin.
Joissakin vaikeimmissa sudokuissa on valitettavasti tilanteita, että on pakko valita kahdesta vaihtoehdosta. Tällöin teen niin, että alleviivaan tuon hetken jälkeen laittamani numerot, niin voin peruuttaa takaisin, jos reitti osoittautuu mahdottomaksi.
Eli rohkeasti vaikeiden kimppuun vain!
Mutta ei niissä vaikeissakaan yleensä pitäisi joutua arvaamaan, eli aina ihan loogisesti menevät.