Saanko Joensuu/Hämeenlinna junan taksilla kiinni?
Jos lähtisin nyt heti ja pysähtyisin jossain kaupungissa, missä juna pysähtyy? Onko mitään mahdollisuuksia? Mikä tällainen kaupunki voisi olla?
Kommentit (5)
Helsinki - Joensuu -juna pysähtyy usein pitemmäksi hetkeksi (yli 5, mutta alle 10 min.) Kouvolan asemalle. Mutta Hämeenlinnan lähellekään se ei taida mennä. Jos idästä haluaa esim. Hämeenlinnaan, on mentävä etelään Tikkurilaan asti ja vaihtaa siellä kohti pohjoista menevään junaan.
Ja sama tietysti toisinpäin.
Jos olisin myöhästynyt junasta ja olisin menossa Hämeenlinnasta Joensuuhun, saattaisin ottaa taksin Lahteen tai Kouvolaan ja toivoa parasta.
Kiinn ei todnäk matkalla saa jos laillisesti ajaa (edes Lahteenkaan ei välttämättä ehdi), mutta koska juna tosiaan kiertää Tikkurilan kautta niin autolla ehtii Hämeenlinnaan vastaan junalla tulevaa.
Kyllä varmasti saa, mutta lasku voi olla kova. En suosittele lähtemään ajamaan kilpaa junan kanssa.