Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te joilla EI ole lemmikkejä, millainen mielikuva

Utelias
01.10.2016 |

tai vaikutelma teillä, kun vierailette eläintaloudessa.
Saatteko väkisinkin epäsiistinkuvan ihan vaikka karvojen takia? Tai kissanvessasta kylpyhuoneessa, häiritseekö vaikka ei haisis?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen enimmäkseen kateellinen, kun käyn eläintaloudessa :D Meille ei eläintä voi ottaa miehen allergian takia.

Eipä tule kyllä mieleen yhtään eläintaloutta, jossa olisi jotenkin epäsiistiä. Tavallisia koteja ovat olleet. Parhaalla ystävälläni on pari kissaa ja eikä kyllä ne kissanveskit kylppärissä haittaa, kun tiedän ystäväni siivoavan hyvin ja säännöllisesti. Käsihygieniahan on tärkeää. Ja tietenkin joku koiran oma peti on vähän likainen, mutta siitä tietää, ettei siellä naamaansa tunge pedin pohjaan kiinni ja hengittele.

2/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidän koirista mutta en kissoista. Karvat ja kissan hiekka-astia antavat epämiellyttävän kuvan taloudesta.

On kuitenkin eläintalouksia ja eläintalouksia. Joistakin asunnoista ei tiedä, että siellä eläimiä onkaan, ja joihinkin on melkein mahdoton mennä voimakkaan hajun ja karvojen takia. Esimerkiksi koiratalouksissa ei suinkaan aina haise koiralta. Se on kiinni rodusta, hoidosta ja yleisestä siisteydestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurimmalla osalla ystävilläni, joilla eläimiä on, on siltikin siisti koti. Eräillä taas haisee kissanpissi jo eteisessä, toisilla koiran karvaa joka paikassa. Enemmän kuitenkin kaaosta tuntuu esiintyvän lapsiperheissä, olipa eläimiä tahi ei. Meillä on pieniä lapsia ja neljä kissaa, mutta olen neuroottinen kodin siisteyden kanssa, että meidän kodista ei aina varmaan uskoisi että siellä asuu pieniä kaksi- ja nelijalkaisia. Kissat käyvät tarpeillaan ulkona, joten pissa ei haise sisällä koskaan.

4/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Enemmän kuitenkin kaaosta tuntuu esiintyvän lapsiperheissä, olipa eläimiä tahi ei.

Tuo on muuten totta. Hujan hajan olevat lelut, puklurievut, puoliksi syödyt eksoottiset hedelmät ja sen sellaiset ovat vielä inhottavampia kuin ne hiekka-astiat.

Vierailija
5/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites lapsiperheet, haiseeko vaippa tai hapan maito? Onko ällöö?

Vierailija
6/6 |
01.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo eiku siksi vaan kysyin ku jotkut kuvittelevat lemmikit automaattisesti taudinaiheuttajiksi ja

sotkijoiksi. Mut kissa esim. tosi siisti eläin. Aina peseytymässä.

T. Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän viisi